Kdo vám okusuje knihy, textil, koberce, nábytek? Malí noční špioni

Ostatní 09. června 2019 | 10:00 — Veronika Prášilová
Milují vlhko a tmu. Pokud takové prostředí mají, může jich tam být spousty. A je jedno, jestli se jedná o koupelnu, spíž či sklep. Možná ani nevíte, že je doma máte, protože ožívají v šeru. Poznáte to snad jen podle drobně okousaných věcí, které se zpočátku mohou jevit jen jako běžné opotřebení.
Další 3 fotografie v galerii
Toto není dílo ani myší, ani červotočů. Kdo se vám to pustil do studia literatury? / Internet

Už víte, koho máme na mysli? Řeč je o hmyzu, který důvěrně zná snad každá hospodyňka. Jak se otravných rybenek zbavit, se dočtete na dalších řádcích.

S kým máte tu čest

Rybenky patří mezi bezkřídlý hmyz, který má rád tmavá a především vlhká místa. Tento fakt a také jejich tvar připomínající vodního živočicha jim dal jméno nejen české, ale i v řadě cizích jazyků. Žijí tři roky a množí se v jakémkoliv ročním období tak, že kladou vajíčka.

Pro člověka nejsou nebezpečné, ale škody vám napáchat mohou. Jelikož se rybenky živí sacharidy a škroby, ve spíži mohou být jako doma. Když nenajdou zbytky mouky, zrníčka rýže a podobné drobky, mohou se pustit do obalů potravin, do kterých se pak zase mohou dostat moli a jiný hmyz. Rybenky mohou okusovat i kožené výrobky, ale i koupelnové předložky nebo dokonce koberce.

Snižte vlhkost, zalepte spáry

Abyste rybenkám co nejvíce znepříjemnili případný pobyt u vás, snižte na maximum vzdušnou vlhkost. Hodně větrejte, podlahu vytírejte do sucha, při vaření používejte odsavač par. V místech, kde se objevují rybenky, zkontrolujte stěny, zda u země nejsou škvíry, odloupnuté tapety, nedoléhající podlahové lišty nebo nejsou poškozené spáry kachliček. Taková problematická místa opravte, čímž rybenkám doslova zavřete dveře. Jak opravit spáry píšeme zde.

Nastražte pastičky

Jakmile v místě s výskytem rybenek provedete předcházející preventivní opatření, zkusit ještě můžete následující rady. Vzhledem k tomu, co mají rybenky rády, můžete jim nastražit pasti. Na kus lehce navlhčené látky nebo papíru přes noc nastrouhejte syrový brambor. Ráno bude stačit papír zmačkat a vyhodit do popelnice.

Osvědčila se také sádra, kterou můžete nasypat na kus navlhčeného hadříku. Ráno jej propláchněte horkou vodou a večer lov zopakujte. Je také vyzkoušené, že rybenkám nevoní levandule a vanilka, ovšem jen ta pravá. Nebude-li vám líto jednoho vanilkového lusku, podélně jej rozřízněte na čtvrtiny a rozmístěte do rohů místnosti. Nebo do nich nastříkejte sprej se zředěným levandulovým olejem, anebo v místnosti rozmístěte pytlíčky se sušenou bylinkou.

Když to nejde po dobrém

Jestli se vám z jakéhokoliv důvodu nechce zkoušet předchozí rady, nebo nebyly stoprocentně účinné, vsaďte na chemické přípravky. Dostanete je v hobby marketech nebo velkých drogeriích, kde vám také doporučí další postup pro úspěšný boj s rybenkami.

Dalším otravným hmyzem v domácnosti je takzvaná krátkonožka kousavá, o jejíž neplechách jsme psali zde. Prohlédněte si fotogalerii a vězte, že za všemi obrázky se ukrývá jeden a týž tvor!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou zemi, která vás uchvátí

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Skvělé tipy, jak po světě cestovat co nejlevněji

Reklama na krásu a harmonii: Poznejte evropskou krajinu, kde...

Šarmantní a požitkářský kout Francie: Sem jezdí ti, kdo...

Navštivte nejromantičtější město chorvatského pobřeží

Vyznáte se v letence? Co znamenají všechna čísla a kódy na...

Zavřít reklamu