Vylíváte vodu z čerstvých i uvařených brambor? Teď už určitě nebudete

Ostatní 27. května 2019 | 12:25 — Veronika Prášilová
Brambory jsou zřejmě nejčastější, a rovněž velmi oblíbenou přílohou i samostatným jídlem v naší kuchyni. Napadlo vás ale někdy, že voda, ve které jste je uvařili, případně ta, která z nich ještě za syrového stavu vytekla, se může hodit?
Další 3 fotografie v galerii
Brambory se v českých domácnostech vaří i několikrát týdně, je škoda vodu z nich vylívat / Internet

Pojďte se inspirovat, k čemu všemu je dobrá. Určitě budete překvapeni.

Zdroj vitaminů a minerálů

I když jste to možná nevěděli, dlouholeté zkušenosti mluví o tom, že o šťávu z brambor není dobré přijít. Využít ji můžete v domácnosti, stejně jako v péči o zdraví a krásu. Je totiž prokázáno, že je plná vitaminů a minerálů, které sice s vařením lehce na obsahu klesají, ale pořád je jejich množství výzamné. 

A které že to jsou? Syrové brambory, a rovněž šťáva z nich, jsou skvělým zdrojem vitaminu C. V uvařeném stavu jsou pak nositeli draslíku, hořčíku, vápníku, zinku, železa, mědi, fosforu a fluoru, obsahují také kyselinu pantotenovou a listovou. A to už stojí za zamyšlení.

Brambory do jídelníčku patří

Už samotná konzumace brambor je pro naše tělo přínosná, jelikož mají zklidňující účinky, upravují metabolismus, podílí se na správné krvetvorbě a posilují srdce a cévy. Proto stojí za to je do svého jídelníčku rozhodně zařadit.

Skvělé účinky má pak šťávy ze syrových brambor. Přemýšlíte, kde ji vzít? Stačí brambory nastrouhat na přípravu bramboráků a nechat neochucenou hmotu chvíli stát. Možná vás překvapí, kolik vody brambory pustí. A právě ta je pro vaše tělo žádoucí. Pokud například trpíte zácpou, dopřejte si po dobu jednoho týdne půl sklenice této šťávy. 

Koupel i tonikum dělá zázraky

Jedna lžíce před jídlem pomůže jako prevence pálení žáhy, pokud ji přidáte do koupele, pomáhá při léčbě ekzému a na suchou kůži. A necháte-li ji odstát , můžete ji použít jako účinnou pleťovou vodu, která pomáhá čistit obličej od mazu a bakterií.

A ani voda z vařených brambor není se svými účinky pozadu. Mimo zdravotních benefitů, které přináší její kloktání při léčbě paradontózy, případně pití jako prostředek k odvodnění, skvěle funguje také v kuchyni. Například potřebujete-li nastavit množství polévky, je ideální udělat to právě vodou z uvařených brambor.

Skvělý a účinný čistič

Horká a osolená voda se také skvěle osvědčila jako čisticí prostředek. Ano, čtete správně. Pokud ji vlijete do připáleného hrnce, vložíte do ní silně znečištěné příbory, nebo s ní omyjete dvířka trouby, budou rázem jako nové. Vývar z brambor je také skvělým prostředkem z vytírání zašlapaného linolea, které bude po jeho použití vypadat mnohem lépe.

Voda z uvařených brambor, stejně jako slupky z nich, jsou také skvělým pomocníkem při zadělávání kompostu. Pokud by se vám proto zrovna nehodily v domácnosti, určitě je využijte na zahradě. Voda z vařených brambor, pokud jste ji neosolili, je také skvělým přírodním ochranným prostředkem proti mšicícm. Aplikovat ji můžete například s pomocí rozprašovače. 

A hledáte-li inspiraci na skvělou večeři ve dvou, nebo klidně pro celý regiment hostů, zkuste se podívat do našeho článku zde. Najdete v něm skvělý recept, ve kterém samozřejmě nemohly brambory chybět.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při návštěvě Maďarska

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Zavřít reklamu