Bílá sobota je dnem smutku i největších velikonočních příprav

Ostatní 18. dubna 2019 | 16:24 — Veronika Prášilová
Velikonoční svátky pomalu, ale jistě spějí do velkého finále, kterým je Velikonoční neděle a pondělí. Ještě před nimi však přichází významný den v podobě Bílé soboty, k níž se stejně jako k dalším dnům předvelikonočního týdne váže mnoho pověr a tradic.
Další 3 fotografie v galerii
Bílá sobota je dnem velkých příprav / Depositphotos

Pojďte se podívat s námi, na co byste v tento den určitě neměli zapomenout.

Den ticha bez mší

Bílá sobota je v křesťanské liturgii považována za nejtišší den celého týdne. V tento den se v kostelech zásadně neslouží mše svaté, povoleno je pouze pomazání nemocných a svátosti smíření. V noci na neděli, která je označována jako Boží hod velikonoční, se pak konají vigilie na oslavu svaté noci, kdy měl vstát z mrtvých Ježíš Kristus.

Začíná příprava na hody

Pro milovníky jídla je Bílá sobota doslova slavnostním dnem, jelikož o půlnoci na neděli končí také půst. Celý den je však už od časného rána obdobím velkých příprav nad nadcházející svátky.

Hospodyňky od rána uklízí a zdobí celý byt či dům, odtud také pramení název sobotního dne, jelikož v minulosti se v tento den stavení bílilo a celé stavení se muselo vymést novým koštětem. O Bílé sobotě se také pečou všechny dobroty, tedy mazance, beránci a jidáše. V rodinách, kde nebývalo příliš peněz, se vařívala tradiční jarní polévka z bylinek.

Pletení pomlázky i mytí rosou

Mezi tradicemi tohoto dne, které se dodržují do dnešní doby, je zejména zdobení kraslic, pletení pomlázky, se kterou v pondělí chlapci i dospělí vyrazí na koledu. Podle starých pověr by se děvčata měla v tento den ještě před svítáním umýt rosou, což jim zaručí, že jim na kůži nenaskáčou pihy.  

Bohatou úrodu pak měly podle tradice zajistit křížky z ohořelých dřívek, které rodiny nosívaly na pole. Popelem z posvěceného ohně se zase posypávaly louky, jinde se uhlíky schovávaly v domě za trámy, aby byl dům chráněn před požárem. 

Bílá sobota je pro křesťany vyvrcholením takzvaného Třídenní, do něhož spadá také Zelený čtvrtek a Velký pátek. Jaké tradice a pověry se váží k prvně jmenovanému, se můžete dočíst v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jupiter před miliardami let pohltil menší planetu. Naznačuje to řada důkazů

Letní počasí je ideální pro množení rybenek. Přinášíme...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Věděli jste, že rýže se má skladovat v lednici? Správné...

Srpen přeje hřibům, hlívě i bedlám. Podívejte se, kde je...

Záhony potřebují péči i po sklizni. Doplňte jim správné...

Jak správně skladovat brambory, aby vydržely dobré co...

Zavřít reklamu