Blíží se Zelený čtvrtek. Připomeňte si, jaké tradice se s ním pojí

Ostatní 16. dubna 2019 | 07:55 — Veronika Prášilová
Velikonoční svátky jsou v křesťanské liturgii jedněmi z nejdůležitějších svátků celého roku. S každým dnem v týdnu, který předchází Velikonočnímu pondělí, se pojí nejedna tradice.
Další 3 fotografie v galerii
Velikonoce jsou na spadnutí, k několika dnům před nimi se váží specifické tradice / Internet

Nejinak je tomu také v případě Zeleného čtvrtka, který původně zelený vůbec nebyl.

Chybička se vloudila

Jeho název vznikl tak trochu omylem, a to zkomolením původního německého Greinen Donnerstag, což v překladu znamenalo Lkavý čtvrtek, za současně používaný Grünner Donnerstag, tedy Zelený čtvrtek. Tento patvar se však mezi lidmi ujal a název se hojně využívá do dnešní doby.

Na talíři nesmí chybět zelená

V jednom je však název Zelený čtvrtek pravdivý, a sice v tom, že již odedávna by se v tento den měly jíst zelené pokrmy. Pokud tedy i vy patříte mezi vyznavače tradic, neměl by na vašem talíři chybět například špenát, hrách nebo zelí. Právě pokrmy z těchto potravin měly člověku zaručit pevné zdraví po celý rok.

Mnozí však mohou sáhnout ještě více k darům přírody a svůj talíř obohatit nějakou zelenou bylinou, jako například kopřivou, petrželkou, listy pampelišek nebo kerblíkem. Obchodníci naopak tento svátek využívají ke zvýšení prodeje svého zboží v netradiční podobě.

V tento den proto můžete svou zelenou povinnost splnit například zeleným pivem nebo vlastnoručně vyrobenou ovocno-zeleninovou šťávou, do níž pro ten správný vzhled přidáte listový špenát.

Tradice spojené se Zeleným čtvrtkem

V křesťanské liturgii však tento svátek rozhodně nebyl o jídle, ale také o dodržování mnoha tradic, které si lze s drobnou obměnou připomínat také dnes. Úspěšní byste mohli být například v dodržování toho, že se v tento den nebudete s nikým hádat, ani si od nikoho cokoliv půjčovat. Podle pověr se vám za odměnu budou vyhýbat všechny hádky a najdou si cestu k vám peníze.

Hospodyňky by pak podle tradice ještě před východem slunce měly zamést dům a smetí zanést na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy. Pokud máte strach z uštknutí hady či se bojíte píchnutí vosy, měli byste před východem slunce sníst pečivo namazané medem. A pokud máte zahradu či pole, měli byste právě na Zelený čtvrtek zasít hrách a len, díky čemuž budete mít prý zaručeně dobrou úrodu.

Jestli jste se ještě nepustili do další velikonoční tradice, kterou je barvení vajíček, zkuste osvědčenou techniku. V našem dalším článku naleznete zajímavé tipy, jak správně barvit vajíčka v cibulových slupkách

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou zemi, která vás uchvátí

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Skvělé tipy, jak po světě cestovat co nejlevněji

Reklama na krásu a harmonii: Poznejte evropskou krajinu, kde...

Šarmantní a požitkářský kout Francie: Sem jezdí ti, kdo...

Navštivte nejromantičtější město chorvatského pobřeží

Vyznáte se v letence? Co znamenají všechna čísla a kódy na...

Zavřít reklamu