Polili jste sedačku červeným vínem? Jednejte rychle, víme co vám pomůže

Ostatní 28. února 2019 | 13:16 — Veronika Prášilová
Červené víno skvěle chutná a dokáže být také dobrým společníkem. Při troše nepozornosti se ale naše sympatie k tomuto nápoji mohou radikálně změnit. A to ve chvíli, kdy jím polijeme svou oblíbenou halenku, nebo nedej bože třeba sedačku v obýváku.
Další 4 fotografie v galerii
Na skvrny od červeného vína pomáhá například bílé víno / Shutterstock

V takové chvíli je třeba jednat rychle, aby výrazné barvivo červeného vína nenapáchalo ještě více škody.

Pár základních věcí

Základem je skvrny co nejrychleji neutralizovat, čehož snadno dosáhnete s pomocí surovin, které máte běžně doma, nebo po ruce třeba i v práci. A které ingredience jsou vlastně těmi zázračnými? Sůl, minerálka a pro někoho překvapivě také bílé víno.

Pokud je ale už skvrna náhodou zaschlá, neklesejte ihned na mysli. V takovém případě vám pomůže teplé mléko, do kterého místo se skvrnou na chvíli namočíte, a poté vyperete v pračce.

Kouzelná minerálka

Stane-li se vám nehoda, při které jste polili například koberec nebo oblíbenou sedačku, vysušte skvrnu co nejrychleji papírovými utěrkami a poté ji polijte perlivou vodou nebo minerálkou. Bublinky, které v minerálce jsou, totiž dokáží špínu z vláken doslova vytáhnout.

Proto je nechte na koberci chvíli působit a pak minerálku za pomoci utěrek opět vysušte. Pokud i přes rychlý zásah zůstanou na textilii mapy, definitivně je vyčistíte nejprve houbičkou s mýdlovou vodou, a poté ještě vodou čistou. Stejný postup se osvědčil také v případě čištění skvrn od kávy

Na víno vínem

Trošku šíleně může znít nápad, který by se dal vyjádřit také příslovím vytlouká klín klínem. Skvrnu od červeného vína totiž můžete odstranit tak, že ji jednoduše polijete vínem bílým.

Kouzlo spočívá v kyselině vinné, díky níž barvivo z červeného vína povolí. Tento způsob je ideální například v případě polité halenky či jiného kousku oblečení, které můžete následně dočistit v pračce.

Jedinečná sůl

Skvělým a navíc prosluslým pomocníkem v boji se skvrnami od červeného vína je pak jednoznačně sůl. Pokud se vám tedy stane, že se polijete třeba v kavárně, sáhněte co nejrychleji právě po ní.

Myslete však na to, že jí budete potřebovat tolik, abyste skvrnu doslova zasypali a ona neprosvítala. Takto nechte sůl působit alespoň dvacet minut, během nichž dokáže svými vlastnostmi vytáhnout z látky agresivní barvivo. Poté oblečení alespoň v ruce přeperte ve vlažné vodě v umyvadle, nebo samozřejmě nejlépe v pračce.

Pokud máte skvrnu na koberci, nechte dostatečné množství soli působit alespoň hodinu, pak místo vysajte a postup ještě jednou zopakujte. Nakonec koberec dočistěte houbičkou a čistou teplou vodou. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Zavřít reklamu