Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče se vám bohatě odmění

Ostatní 15. února 2019 | 09:11 — Veronika Prášilová
Nádherně kvetoucí orchideje dnes zdobí nejednu českou domácnost. Zatímco některé hospodyňky říkají, že je to nenáročná rostlina, kterou mají v květu pořád, jiné musejí vynakládat maximum pro to, aby se květ znovu objevil.
Další 4 fotografie v galerii
Vytvořte ideální podmínky, které těmto krásným květinám svědčí / Shutterstock

Jaké jsou tedy ideální podmínky, které těmto nádherným květinám svědčí?

Bez čeho nepřežijí

Pro orchideje je velmi důležité světlo, ale nikoli přímý sluneční svit. Proto když je postavíte na okno, kam nepraží sluníčko, budou vám vděčné. Nepotřebují ani příliš mnoho zalévat, ale mají rády zvýšenou vlhkost, takže každodenní rosení se vyplatí. Také je pravidelně hnojte speciálním přípravkem na orchideje.

Když mizí barevné květy

Jakmile odpadne poslední kvítek, odstříhněte uschlé a žloutnoucí stvoly. Většina druhů orchidejí totiž už v těchto místech nepokvete, pouze asi nejznámější druh Phalaenopsis může na již odkvetlém stonku vykvést znovu.

Ale i tady je důležité, že stonek nesmí být uschlý, jelikož by logicky nebyl schopný květy vyživovat. V takovém případě stonek zkrátíme v místě, kde byl nejspodnější květ, aby rostlina v dalším roce v tomto místě vyhnala stvol nový.

I v zimě potřebují pozornost

A péči orchidej potřebuje i v případě, že odkvete. Protože jen pravidelným hnojením a přiměřenou zálivkou docílíte toho, že se rostlina nastimuluje a znovu vyraší pupeny. V tomto období je proto důležité hnojivo na podporu kvetení, tedy zejména s vyšším obsahem fosforu a nižším obsahem dusíku. 

V zimních měsících rostlině zároveň neupíráme dostatek světla a necháme ji spokojeně trůnit na okně. Aby však na jaře mohla znovu kvést, bude třeba ji začít trošku více zalévat a hlavně nezapomínat na pravidelné rosení. 

Když se jí nechce

Není však neobvyklé, že i přes maximální péči nechce orchidej znovu vykvést. Nejčastějším důvodem je to, že změnila své stanoviště, na které byla zvyklá a kde nemá už tolik světla, kolik by potřebovala.

Může se také stát, že ve snaze probudit v ní touhu po novém kvetení jste ji jednoduše přelili. Pokud náhodou kořeny v květináči nejsou jasně zelené, ale jeví známky zahnívání, začněte okamžitě s regenerací. 

Malé lázně pro orchidej 

Nechejte orchidej pár dní proschnout, a poté ji už zalévejte pouze krátkodobým ponořením do nádoby s vodou, ve které ji však nenecháte stát déle než pár minut. Do ní přidávejte také hnojící přípravek, kterým na závěr každé lázeňské procedury prolijete kořeny orchideje.

Bude to sice běh na delší trať, který se vám ale po pár týdnech vrátí v podobě bohatého květu. Jestli rádi pěstujete netradiční druhy rostlin a květin, podívejte se, jak si můžete domů přenést kousek exotické přírody v podobě rostlinného terária

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Oceány udržují naši planetu obyvatelnou. Jejich schopnost pohlcovat teplo však každým rokem slábne

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Zavřít reklamu