Přilepšete v tomto počasí nejen ptáčkům, ale i zvěři v lese

Ostatní 30. prosince 2018 | 15:31 — Veronika Prášilová
Přemýšlíte, jak strávit nadcházející odpoledne v tomto poněkud nevlídném počasí, kdy ani nemrzne a ani není příliš teplo? Zkuste třeba vyrazit jen pár stovek metrů za váš dům a potěšit zvířátka žijící ve volné přírodě. Mnohé navíc určitě žijí ve vaší těsné blízkosti, proto jim na důkaz vašeho přátelství přineste pár dobrot.
Další 3 fotografie v galerii
Jakmile zvěř obdarujete, dopřejte jí klid / Depositphotos

Radost uděláte nejen zajícům nebo bažantům, ale také vysoké zvěři, která je za každé přilepšení vděčná. 

Kam krmivo umístit

Důležité je, aby na krmivo nepršelo nebo nesněžilo. Výjimku tvoří seno, které může být i navlhlé, ovšem v žádném případě nesmí začít plesnivět, což platí i pro ostatní druhy příkrmů. Proto je nejlepší je dávat do krmelců.

Pokud byste si chtěli postavit vlastní přístřešek, neměl by být blízko mladých porostů, protože by jej zvěř, která se v místě bude častěji pohybovat, mohla poškodit. Vhodné místo může být ve starém lese, na okraji listnatého remízku nebo u pole. Vždy ale co nejdále od silnic nebo civilizace.

Krmivo dělíme na tři skupiny

Krmiva pro lesní zvěř rozdělujeme na tři základní skupiny: krmiva objemná, jadrná a dužnatá. Do první řadíme všechny sušené trávy, byliny, letorosty keřů či větve ovocných stromů. Mezi nejvhodnější patří seno. Z krmiv jadrných jmenujme kaštany, bukvice a žaludy. Pozor ovšem na obilí. Jediným druhem vhodným pro lesní zvěř je oves, ostatní druhy způsobují zvěři nadýmání.

Z krmiv dužnatých můžeme doporučit jablka, hrušky, sušené švestky, meruňky (nesířené) nebo špendlíky. Ze zeleniny zvěř nepohrdne téměř ničím, ráda má mrkev, brambory, řepu, dokonce nepohrdne ani cibulí.

Pečivo zvěř může, ale s omezeními

Pečivo zvěř miluje, ovšem pamatovat musíte na základní pravidla. Rohlíky či chléb musejí být zásadně naprosto suché, nesmí ani zvlhnout, protože by zvěři způsobilo zažívací obtíže. Vyvarujte se pečiva plesnivého či s jakoukoliv náplní. Svá specifická pravidla má i přikrmování veverek, kterým můžete vyrobit i speciální krmítko. Návod naleznete zde.

Sůl je pro lesní zvěř důležitá

Na rozdíl od jiných druhů lesní zvěři sůl nevadí. Naopak je pro ně zdrojem důležitých prvků – chloru a sodíku. Zvěři můžete dopřát sůl kamennou nebo solnou pastu, obě seženete v chovatelských potřebách. Máte-li chuť, můžete zvěři připravit chutný a zdravý pamlsek. Smícháním soli a jílu v poměru 1 : 3 vznikne pasta, kterou můžete pomazat kmen stromu nebo ji napěchovat do dutého pařezu. Jíl se v trávicím traktu zvěře postará o pročištění organismu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu