Blíží se Silvestr. Oslavte ho nejen zábavně, ale především bezpečně

Ostatní 28. prosince 2018 | 14:59 — Veronika Prášilová
Přelom roku se blíží, mnoho lidí uvažuje o koupi zábavní pyrotechniky, aby pořádně oslavili příchod Nového roku. Každoroční varování policie, zdravotníků a hasičů často ignorují s tím, že se přece nic nemůže stát. Chcete to risknout, nebo si letos tato doporučení přečtete a zkusíte si udělat bezpečného Silvestra?
Další 4 fotografie v galerii
Oslavy příchodu Nového roku si užijte raději zpovzdálí / Shutterstock

Loučení se starým rokem a příchod nového jsou spojené s veselím, ohňostroji, petardami a další pyrotechnikou. A kdo toho víc odpálí a větší rachot udělá, ten bude větší král. Ve spojení s alkoholem se pak z takových půlnočních radovánek stává velmi nebezpečná zábava pro všechny zúčastněné, děti nevyjímaje.

Kupujte jen v ověřených obchodech

Používání pyrotechniky, ať už jde o profesionální či zábavní oblast, má svá pravidla. Při koupi se rozhodně spolehněte na osvědčené prodejce. Neuděláte chybu, pokud si necháte předložit certifikát o původu pyrotechniky a její certifikaci pro použití v místních podmínkách. Důrazně se nedoporučuje koupě na různých tržnicích, kde zdánlivě ušetříte pár korun, ale z hlediska bezpečnosti si zaděláváte na pořádný průšvih.

Není výjimkou, že pouliční prodejci nabízejí pyrotechniku, která je určena výhradně profesionálům. Její koupě, převoz, skladování a použití podléhají přísným pravidlům. Nespoléhejte se na tvrzení prodejce, že jeho nabízené zboží je v pořádku a nemusíte se ničeho bát. Naopak můžete být obviněni z obecného ohrožení. A to je to nejmenší, co se může stát.

Při koupi buďte obezřetní

Při kupování zábavní pyrotechniky si vždy pečlivě prostudujte návod, který musí být v českém jazyce, abyste se ujistili, co má který výrobek udělat za efekt, a jestli jste schopni jej bezpečně použít. Každé balení si pořádně prohlédněte, aby nebylo prošlé, jakkoli poškozené, namrzlé nebo navlhlé. Vlhkost totiž může způsobit nečekané vznícení pyrotechniky. A takový ohňostroj v kufru auta nebo igelitce asi nikdo nechce, že?

Stokrát měř, pak se vzdal a jednou pal

Jak jsme již upozorňovali, při použití zábavní pyrotechniky je doslova životně důležité postupovat podle návodu k použití. Základem je nepoužívat ji v uzavřených prostorách, na místech s pohybem lidí či zvířat (jak připravit pejsky na Silvestra, píšeme zde), v blízkosti obytných budov, nemocnic a ústavů a tak podobně. V žádném případě pyrotechniku neodpalujte z balkonů, protože není možné zaručit, že neohrozíte nikoho ze sousedů nebo na prostranství pod vámi.

Bezpečnost je na prvním místě

S pyrotechnikou nemanipulujte, pokud jste pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Kupované výrobky se doma nesnažte jakkoliv vylepšit, natož si něco sami vyrábět. Připomínáme, že pyrotechnika nepatří do rukou dětem. Poslední radou je, že není radno se přibližovat k pyrotechnice, která se neaktivovala (nevystřelila, nevybouchla), protože se tak může stát i o mnoho později, než uvádí návod.  

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Eliška Bučková přistižena ve svatebních šatech! Bude se snad vdávat?

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu