Dostali jste nevhodný vánoční dárek? Poradíme, jaké máte možnosti jeho vrácení či výměny

Ostatní 25. prosince 2018 | 08:51 — Veronika Prášilová
Nevhodné vánoční dárky jsou každoročním evergreenem. Často se jedná o nesprávnou velikost oblečení, nebo dostanete něco, co už máte, případně dar vůbec nevyužijete. Takových případů je celá řada. Co pak s takovým dárkem? Můžete jej vrátit nebo vyměnit? Podívejte se s námi, jaké máte možnosti.
Další 4 fotografie v galerii
Nevhodný dárek dostal snad už každý z nás / Shutterstock

Možnosti vrácení nevhodných nejen vánočních dárků jsou dosti omezené. Některé druhy zboží nelze vracet ani vyměňovat vůbec. Jde o zboží podléhající rychlé zkáze (například květiny), spodní prádlo, knihy, počítačové programy, filmy či hudební nosiče a podobné zboží. Pravděpodobně neuspějete ani s vrácením různých poukazů.

Čtrnáctidenní lhůta na vrácení zboží

Oblíbená formulka o možnosti vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodu je platná pouze v případě obchodu sjednaného „mimo provozovnu“, typicky prostřednictvím e-shopu. Neplatí tedy u nákupu v kamenné prodejně, kde si zboží můžete prohlédnout a vyzkoušet.

Možnost vrácení zboží do 14 dnů existuje také v případě, kdy zboží zakoupíte přes e-shop, ale vyzvednete na odběrním místě prodejce nebo výdejně, což se nepovažuje za obchod uzavřený v kamenné prodejně.

Dobří prodejci nabízejí výměnu zboží

Obchodníci často právě v období vánočních svátků nabízejí možnost vrátit nebo vyměnit zakoupené zboží, a to právě proto, že má jít o dárek. V takových případech ovšem nabízejí spíše možnost výměny zboží ve stejné hodnotě, nebo ve vyšší s doplatkem.

Často si ale stanovují další podmínky, jako vrácení zboží v nerozbaleném obalu, s visačkami atp. V takovém případě je nutné při vrácení nebo výměně zboží tyto podmínky dodržet. Jde totiž o podmínky nad rámec zákona, a tedy o jakýsi dodatek ke kupní smlouvě. Jednou z takových podmínek bývá nejčastěji vrácení nebo výměna zboží do určitého data, například do jednoho měsíce.

Pošlete dárek dál

Pokud by všechny možnosti selhaly, tedy že byste si ani nevybrali jiné zboží v dané hodnotě, stále ještě máte několik příležitostí, jak se nevhodného dárku „zbavit“. Buďto jej při nejbližší příležitosti „pošlete dál“, tedy obdarujete jím někoho jiného, nebo jej nabídněte na inzertních serverech, případně sociálních sítích. V posledně jmenovaném případě jen hrozí, že se o tom dozví ti, od kterých jste dárek dostali.

V každém případě si nejprve dobře rozmyslete, zda chcete dárek skutečně vrátit nebo vyměnit. Protože v takovém případě byste stejně potřebovali alespoň kopii účtenky, o kterou byste museli dárce požádat.

Pokud se vám to letos nepoštěstilo, přejeme vám do budoucna, abyste vždy dostávali jen užitečné a milé dárky, které oceníte a užijete si je třeba u šálku dobré kávy. Uvařit si ji můžete v moka konvičce, která získává na čím dál větší popularitě. Podívejte se, jaké jsou její výhody

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Chyby, kvůli kterým jsou ručníky po vyprání tvrdé, na omak...

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Zavřít reklamu