Panelákové problémy. Jak skladovat ovoce nebo brambory? Jde to

Ostatní 28. září 2018 | 08:50 — Šárka Vondráčková
Úroda ovoce byla letos bohatá. Pokud se chcete i v zimě zakousnout do čerstvé hrušky nebo jablka, je potřeba toto ovoce dobře skladovat, stejně jako brambory. Jak to ale dělat v paneláku?
Další 4 fotografie v galerii
I v zimě si můžete pochutnat na čerstvých hruškách a jablkách / Depositphotos

Kolem silnic se prodávají pytle krásných, levných brambor, lidé si také z nich dělají zásoby na zimu. Stejně tak si můžete udělat zásoby jablek nebo hrušek. Ti, co mají domek se sklepem, mají vyhráno. Horší podmínky mají však lidé, kteří bydlí v panelácích. V teple ovoce shnije, v lednici zase brzy seschne. Přesto i v těchto podmínkách se dá ovoce i zelenina dobře uskladnit tak, že vám vydrží minimálně do Vánoc.

Brambory na balkon

Brambory potřebují sucho, tmu a chlad. Předejdete tak hnilobě i předčasnému vyklíčení. Ideální teplota je pro ně mezi 2 až 4 °C. Ale tyto podmínky doma nikdo nemá. Proto je dobré, pokud dáte brambory na balkon. Ale pozor, nesmí zmrznout! Dejte si proto ven nějakou starou skříňku nebo bedýnku, kterou můžete v případě velkých mrazů vystlat polystyrenem. Navíc v ní můžete skladovat česnek a cibuli.

Mrkev do písku

Zdravou mrkev nejlépe uskladníte v bedně. Poskládejte vždy řadu mrkve vedle sebe střídavě špičku a hlavu. Jednotlivé vrstvy proložte vrstvou rašeliny s pískem nebo vlhkou lehkou zeminou. Díky tomu zůstane déle čerstvá.

Ořechy do pytle

Pokud máte ořechy ve skořápce, skladujte je na suchém a větraném místě v plátěném pytli. Vyloupané ořechy skladujte dobře uzavřené v mrazničce, lednici nebo je můžete zavařit. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Ovoce i se stopkou

Jablka a hrušky skladujte pokud možno i se stopkou, prodloužíte tak jejich trvanlivost. Ale před jejich uskladněním je dobře zkontrolujte. Skladovat můžete jenom zdravé a nepoškozené kusy. Ty, které nejsou zcela v pořádku, raději použijte rovnou do závinu nebo kompotu. Jinak hrozí, že vám uhnijí i ostatní kusy. A hlavně skladuje jen takové množství, které stačíte sami sníst.

Využijte noviny

Ovoce neskladujte v lednici, ale nejlépe ve spodní části spižírny nebo na balkoně, nejlépe v bedně. Tu vyložte prodyšným materiálem, který propouští vzduch, nejlépe kusy pytlů polystyrenu. Ovoce nejprve zabalte do novin a přechovávejte v přepravkách maximálně ve dvou až třech vrstvách.

Jablka urychlují zrání

Možná, že jste nevěděli, že jablka uvolňují látku etylen, který urychluje zrání ostatního ovoce a zeleniny v okolí. Proto neskladujte jablka blízko brambor, protože ty jinak rychle naklíčí. Na druhou stranu, jestli máte doma nezralé banány, uskladněte je společně s jablky. A uvidíte, že je brzy budete mít žluté. Jestliže už jsou ale zralé, dejte je od jablek pryč, jinak rychle zhnědnou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědcům se podařilo změnit krevní skupinu. Tento objev může zachránit miliony životů

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu