Vyrobte dětem domácí modelínu. Je jedlá a navíc vám dlouho vydrží

Ostatní 02. května 2018 | 12:14 — Šárka Vondráčková
Také vaše nejmenší milují modelování? Je to super zábava, která je dokáže na dlouhé desítky minut zaměstnat. Ale abyste nemuseli neustále kupovat novou modelínu, vyrobit si ji můžete i doma. A dokonce se tato hmota dá i jíst.
Další 4 fotografie v galerii
Tuto domácí modelínu mohou vaše děti klidně ochutnat / Pinterest

Plastelína nebo modelína? Je jedno, jak této hmotě říkáte. Vlastně jde o skoro totožnou věc. Pod prvním pojmem si představíme hmotu, která netvrdne, druhý název je pro vše, z čeho lze tvořit. Ale domácí modelína je především skvělá v tom, že je z domácích surovin, takže zcela nezávadná, navíc vás přijde na 20 Kč.

Modelína vařená

Příprava této „vařené“ modelíny je jednoduchá a zabere vám jen deset minut. Modelínu si také budete moci přibarvit podle vlastní fantazie.

Suroviny

 • hrnek hladké mouky
 • 2 polévkové lžíce rostlinného oleje
 • půl hrnku soli
 • 1 balíček potravinářského barviva v prášku
 • 2 polévkové lžíce prášku do pečiva
 • 1 hrnek horké vody

Postup

Nejprve si v hrníčku s vodou rozmíchejte barvivo. Přidejte veškeré tekuté ingredience, tedy ocet a olej. Pak si připravte pánev, nejlépe teflonovou, do které vsypete všechny sypké suroviny, což je mouka, prášek do pečiva a sůl. Sypkou směs zalijte připraveným roztokem a hmotu za stálého míchání vařte na nejnižším stupni plamene. Počítejte s tím, že po dvou až třech minutách se vám bude hmota velmi lepit k vařečce i ke stěnám pánve, ale vydržte. Za chvilku se začne modelína shlukovat. Pořád míchejte, dokud z ní nevznikne kompaktní hrouda. Pak ji přendejte na vál nebo pracovní desku a ještě chvíli ji propracujte rukou. A máte hotovo. Stejným způsobem si můžete udělat různě barvené modelíny.

Jde to i bez vaření

Jestli se vám nechce špinit plotnu a pánev, udělejte si modelínu bez vaření. Sice tak nevydrží dlouho, ale můžete si vyrobit hned čtyři barvy najednou.

Suroviny

 • 4 hrnky hladké mouky
 • 1 hrnek soli
 • 4 různá tekutá potravinářská barviva
 • 4 poloviční hrnky horké vody
 • 2 polévkové lžíce rostlinného oleje

Postup

Nachystejte si čtyři misky. Do každé z nich dejte půl hrnku vody a ní rozpusťte potravinářské barvy. Přidejte po půl lžících oleje. V jiné míse smíchejte mouku se solí a rozdělte ji do misek. Dobře každou směs promíchejte. Pokud vám přijde modelína moc řídká, přidejte mouku. Pak znovu promíchejte a ještě pořádně promačkejte rukou. 

V lednici vydrží

Pokud si děti s modelínou nebudou hrát, dejte ji do sáčku a uchovávejte v lednici. Hlavně se nemusíte bát, když děti modelínu trochu ochutnají. Jestli vaše děti milují i malování, můžete jim stejně snadno vyrobit i ekologické vodové barvy. Více o tom, jak je vyrobit, jsme psali zde

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cyklistická dovolená po Evropě: Jak kolo přepravovat a kde jsou nejlepší trasy?

Cyklistická dovolená po Evropě: Jak kolo přepravovat a kde...

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní...

Už plánujete letní dovolenou? Jaké slevy jsou cestovky...

Toulky podzimní Vysočinou: Poznejte tak trochu drsný, ale i...

Bezplatné wifi na cestách se nemusí vždy vyplatit. Na co si...

Prožijte nezapomenutelný víkend ve městě, které vás...