Vypěstujte si vlastní jahody na balkoně. Díky tomuto záhonu vám budou plodit celý rok

Ostatní 27. dubna 2018 | 12:16 — Šárka Vondráčková
Kdo by neměl rád jahody? Nemusíte čekat, až se zase objeví v obchodě, pěstujte si jahody sami doma. A to rovnou na balkoně s pomocí vertikálního záhonu.
Další 4 fotografie v galerii
Šťavnaté a sladké jahody už můžete mít i na balkoně / Shutterstock

Pokud zvolíte správnou odrůdu, budou vám plodit po celý rok. A jestli k tomu všemu máte balkon prosluněný a teplý, úrodu máte na sto procent jistou. Čím vyšší balkon je, tím je pro úrodu větší prostor. Navíc na balkoně můžete pěstovat i zeleninu. Více o tomto tématu jsme psali zde

Zahrádka z PVC 

Vyrobit si vlastní vertikální záhonek není nijak složité a už vůbec ne nákladné, navíc bude samozavlažovací. Pusťte se rovnou do toho.

Potřebujete

  • PVC trubku o průměru 10 či 15 cm (délka trubky bude výška pěstebníku) + koncovka na trubku
  • úzkou trubku o průměru přibližně 15 mm (o 10 cm delší než PVC trubka)
  • geotextilii či pytlovinu
  • vrtačku + vrták 2 - 3 mm a vrtací korunku na vyříznutí 5 - 7 cm otvoru
  • trochu štěrku
  • zeminu
  • sazenice jahod

Do úzké malé díry

Široká trubka bude tvořit záhon, tenčí bude sloužit k zavlažování. Širokou trubku nejprve zkraťte na požadovanou délku a zavlažovací trubku odměřte o deset centimetrů delší. Do horních 2/3 zavlažovací trubky vyvrtejte otvory pro zavlažování. Nedělejte je po celé délce, protože všechna voda by nám vytékala dole a rostliny v horní části by neměly dost vláhy. Případně můžete dole udělat jednu malou dírku. Pak si ustřihněte takový kus geotextilie či pytloviny, abyste jí mohli omotat provrtanou trubku a překrýt všechny otvory. Tkaninu dobře přivažte provázkem. Spodní konec hotové trubky dobře utěsněte.

Do široké velké

Teď si vrtačku vybavte nástavcem pro vyřezávání otvorů a vezměte širokou trubku. Pokud bude vertikální záhon stát u zdi, pamatujte na to a otvory na jedné straně nedělejte. Vejít by se vám pak měly tři řady děr, v rozestupu asi po 20 centimetrech. Posledních 20 cm trubky nechejte bez děr.

Sypejte a saďte

Trubku uzavřete nějakou koncovkou, dovnitř dejte zavlažovací trubku a dospod nasypejte asi 10cm vrstvu štěrku jako drenáž. Teprve na tuto vrstvu sypejte postupně zeminu, pak ji vsaďte do velkého květináče, truhlíku nebo plastového boxu. Nakonec osázejte jahodníky.

Dobře zafixujte

Nakonec se ujistěte, že je pěstebník na svém konečném stanovišti pořádně připevněný a dostatečně stabilní, aby ho neshodil poryv větru apod. Za pár měsíců se rostlinky krásně rozrostou a trubka pod nimi téměř nebude vidět.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová omládla během hodiny, aniž by tekla krev!

Při vaření je velmi významným pomocníkem. Jak správně...

Vyrobte svým mazlíčkům jedinečný narozeninový dort z...

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Zavřít reklamu