Vypěstujte si doma vlastní exotickou rostlinu. Avokádo

Ostatní 06. dubna 2018 | 11:22 — Šárka Vondráčková
Avokádo je skvělé. Kromě jeho všestranného použití má spoustu účinků na lidské tělo a kromě jiného pomáhá při hubnutí. Obsahuje antioxidanty, které působí příznivě na lidské tělo. Tento skvělý zelený plod si můžete přitom snadno vypěstovat doma, z pecky.
Další 3 fotografie v galerii
Tento skvělý zdravý plod si můžete vypěstovat i doma / Shutterstock

Pěstováním avokáda není žádná věda. A hlavně tím potěšíte zvláště děti. Jednak vám při tom mohou asistovat a navíc sledovat všechny vývojové fáze rostliny. Je to taková názorná pěstitelská pomůcka. Navíc není nad to si doma vytvořit pomazánku ze svého vlastního výpěstku.

Pěstování z pecky

Tento způsob pěstování nepatří mezi zrovna ty tradiční, ale o to více je zajímavý. Ze začátku potřebujete pouze pecku ze zralého avokáda, špejle a sklenici s vodou.

Klíčení ve sklenici

Nejprve si oddělte pecku od dužniny a dobře ji očistěte, jinak by zbytky zahnívaly. Pamatujte si, která je spodní část. Obvykle bývá širší. Tu totiž budete dávat do vody. Z pecky můžete odstranit svrchní hnědou slupku, ale nemusíte.

Výhoda tohoto postupu je v tom, že se při zapichování párátek vyhnete prasklině v pecce, podél které se bude při klíčení postupně otevírat. Do spodní části vsuňte tři párátka nebo špejle a pecku zaklesněte za okraj sklenice s vodou. Plochý konec pecky by se měl dotýkat hladiny vody ve sklenici. Vodu ve sklenici doplňujte postupně tak, aby byla pecka stále v kontaktu s vodou. Po dvou až osmi týdnech vám pecka začne klíčit. Pořád doplňujte vodu, aby vám hlavní kořen neodumřel. Kořen postupně začne sílit a nahoře začne růst výhonek. Když bude mít alespoň 15 centimetrů je čas použít květináč.

Včas přesaďte

Květináč asi o průměru 9 cm naplňte substrátem pro množení nebo výsev. Z výhonku později odstřihněte zhruba půlku, čímž podpoříte růst, a pecku zasaďte do zeminy, ale jenom z jedné třetiny. Dvě třetiny musí zůstat nad zemí. Jakmile povyroste, přesaďte avokádo do většího květináče. Při přesazování nechte kořenový bal nedotčený. Z rostliny pravidelně odstřihujte vrch, aby vám rostla do šířky a ne do výšky.

Rostlině dopřejte světlé místo bez přímého slunce. Půda musí být vlhká, ale pozor - s vodou to nepřehánějte. V zimě množství vody výrazně omezte. Po pár letech však doroste do pohledného keříku či malého stromku a po 5 až 8 letech může dokonce i plodit. A pak si z avokáda můžete udělat třeba skvělou zdravou zrmzlinu. Postup ne její výrobu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Díky koronaviru se zlepšily emise skleníkových plynů, v Africe dokonce poklesly některé nelegální aktivity

Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto...

Rozbitá zahradní hadice může ještě posloužit. Snadno z ní...

Jahody lze pěstovat na zahradě i v truhlíku. Pokud se chcete...

Děti milují bunkry a schovky. Vytvořte jim vlastní domek v...

Za bohatou úrodou rajčat stojí i kvalitní a správná...

Plot z tújí vypadá jednotvárně. Stačí ale málo a bude na...

Zavřít reklamu