Objevte úžasné čistící schopnosti aviváže. Budete překvapeni, co vše zvládne

Ostatní 02. dubna 2018 | 12:24 — Šárka Vondráčková
Aviváž používáme všichni především na změkčení a provonění prádla. Ale tato voňavá barevná tekutina má mnohem širší využití v domácnosti, o kterých jste možná ani netušili. Nevěříte? Zkuste to.
Další 3 fotografie v galerii
Aviváž sice slouží na změkčení a provonění prádla, ale umí i výborně čistit / Shutterstock

Jaro je čas, kdy se v domácnostech především uklízí. Hospodyňky berou útokem drogerie, aby zde nakoupily potřebné čistící prostředky. Ale co tak zkusit zaexperimentovat a použít jeden prostředek na vše. Není to oblíbené trio ocet, citron či soda, ale právě výše zmiňovaná aviváž. A má to ještě jednu velkou výhodu. Kromě čisticích vlastností má jednu neocenitelnou výhodu. Po úklidu budete čistotu ještě dlouho cítit.

Vůně do interiéru

Každý z nás si nechává rád provonět interiér. A vzpomeňte si na to, že když pověsíte čerstvě vyprané prádlo, vůně aviváže se line široko daleko. Využijte ji jako osvěžovač vzduchu. Jednoduše nalijte do sklenice trochu aviváže a postavte ji někam do prostoru. Už za půl hodiny ucítíte velkou změnu.

Podobně ji můžete použít i do skříně, kde vám krásně provoní prádlo. Do skříně s oblečením nebo do šatny postavte misku nebo talířek, na který položíte ubrousek namočený do aviváže. Odér se bude linout několik dní. Trápí vás zápach z cigaret? I s tím si lze poradit. Tipy a rady, jak na to, jsme psali zde.

Zaseknutý zip

Také se vám stává, že se vám občas zasekne zip v nejméně vhodné chvíli? Tento problém se dá také vyřešit tím, že kápnete trochu aviváže na zip a ten se hladce rozjede.

Lesk jako blesk 

Aviváž má vynikající leštící schopnosti. Poradí si hravě se všemi povrchy u vás doma. Například v koupelně ji můžete použít na zrcadla, vodovodní baterie i na obklady a skla u sprchového koutu. Sežeňte si láhev s rozprašovačem a aviváž nařeďte s vodou v poměru 1:4. Stejný roztok můžete použít i na mytí lustru, dveří a zárubní. A pokud se vrhnete na okna, vyzkoušejte místo klasického přípravku na leštění aviváž. Tu ale výrazně zřeďte. Stačí půl deci na dva litry vody.

Uvidíte, jak vaše okna prokouknou, a navíc budou úžasně vonět. Tento roztok si také můžete připravit na podlahy, s výjimkou podlah z neošetřeného dřeva. Aviváží krásně můžete umýt vinyl, linoleum či jiné povrchy z PVC. Na povrchu nezůstane žádný film ani šmouhy. A jdeme dál. Skříňky u kuchyňské linky dostávají často zabrat a vyčistit je od mastnoty a dalších usazenin nebývá zrovna jednoduché. Neředěnou aviváž nalijte přímo na hadřík a uvidíte, jak s ní setřete veškeré nečistoty jedna dvě.

Skvrny na pohovce nemají šanci

Sice jsou dnešní látky na pohovkách vyráběny z materiálů, které jsou odolné vůči skvrnám, ale fleky od marmelády nebo kávy se stále špatně odstraňují. I v tomto případě vám pomůže aviváž. V poměru 1:1 s vodou si ji namíchejte do rozprašovače a aplikujte na skvrnu. Hadříkem opatrně přetírejte a nechte zaschnout.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

NASA se loučí se ztraceným roverem Opportunity. Pohřbil ho marťanský písek

Chcete letos sklízet levanduli? Právě nastal čas na její...

Potřebujete snadno připevnit poličku? Zkuste ji jednoduše...

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara....

Známí a právem obávaní škůdci: Jak rozeznat šatní a...

Zavřít reklamu