Objevte úžasné čistící schopnosti aviváže. Budete překvapeni, co vše zvládne

Ostatní 02. dubna 2018 | 12:24 — Šárka Vondráčková
Aviváž používáme všichni především na změkčení a provonění prádla. Ale tato voňavá barevná tekutina má mnohem širší využití v domácnosti, o kterých jste možná ani netušili. Nevěříte? Zkuste to.
Další 3 fotografie v galerii
Aviváž sice slouží na změkčení a provonění prádla, ale umí i výborně čistit / Shutterstock

Jaro je čas, kdy se v domácnostech především uklízí. Hospodyňky berou útokem drogerie, aby zde nakoupily potřebné čistící prostředky. Ale co tak zkusit zaexperimentovat a použít jeden prostředek na vše. Není to oblíbené trio ocet, citron či soda, ale právě výše zmiňovaná aviváž. A má to ještě jednu velkou výhodu. Kromě čisticích vlastností má jednu neocenitelnou výhodu. Po úklidu budete čistotu ještě dlouho cítit.

Vůně do interiéru

Každý z nás si nechává rád provonět interiér. A vzpomeňte si na to, že když pověsíte čerstvě vyprané prádlo, vůně aviváže se line široko daleko. Využijte ji jako osvěžovač vzduchu. Jednoduše nalijte do sklenice trochu aviváže a postavte ji někam do prostoru. Už za půl hodiny ucítíte velkou změnu.

Podobně ji můžete použít i do skříně, kde vám krásně provoní prádlo. Do skříně s oblečením nebo do šatny postavte misku nebo talířek, na který položíte ubrousek namočený do aviváže. Odér se bude linout několik dní. Trápí vás zápach z cigaret? I s tím si lze poradit. Tipy a rady, jak na to, jsme psali zde.

Zaseknutý zip

Také se vám stává, že se vám občas zasekne zip v nejméně vhodné chvíli? Tento problém se dá také vyřešit tím, že kápnete trochu aviváže na zip a ten se hladce rozjede.

Lesk jako blesk 

Aviváž má vynikající leštící schopnosti. Poradí si hravě se všemi povrchy u vás doma. Například v koupelně ji můžete použít na zrcadla, vodovodní baterie i na obklady a skla u sprchového koutu. Sežeňte si láhev s rozprašovačem a aviváž nařeďte s vodou v poměru 1:4. Stejný roztok můžete použít i na mytí lustru, dveří a zárubní. A pokud se vrhnete na okna, vyzkoušejte místo klasického přípravku na leštění aviváž. Tu ale výrazně zřeďte. Stačí půl deci na dva litry vody.

Uvidíte, jak vaše okna prokouknou, a navíc budou úžasně vonět. Tento roztok si také můžete připravit na podlahy, s výjimkou podlah z neošetřeného dřeva. Aviváží krásně můžete umýt vinyl, linoleum či jiné povrchy z PVC. Na povrchu nezůstane žádný film ani šmouhy. A jdeme dál. Skříňky u kuchyňské linky dostávají často zabrat a vyčistit je od mastnoty a dalších usazenin nebývá zrovna jednoduché. Neředěnou aviváž nalijte přímo na hadřík a uvidíte, jak s ní setřete veškeré nečistoty jedna dvě.

Skvrny na pohovce nemají šanci

Sice jsou dnešní látky na pohovkách vyráběny z materiálů, které jsou odolné vůči skvrnám, ale fleky od marmelády nebo kávy se stále špatně odstraňují. I v tomto případě vám pomůže aviváž. V poměru 1:1 s vodou si ji namíchejte do rozprašovače a aplikujte na skvrnu. Hadříkem opatrně přetírejte a nechte zaschnout.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čína vyslala sondu k nebezpečné odvrácené straně Měsíce. Bude provádět speciální výzkum

Připravte si na Štědrý večer netradiční omáčku,...

Moka konvička aneb dopřejte si šálek voňavých dálek i doma

Udělejte si ovocné Vánoce. Krásné dekorace jim dodají punc...

Špatně upoutaný vánoční stromek na střeše auta se stává...

Tipy pro výběr a starost o živý vánoční stromek, aby vám...

Na namrzlá okna aut platí i levné domácí prostředky

Zavřít reklamu