Trápí vás plíseň v květináči? Vypečte hlínu v troubě

Ostatní 31. března 2018 | 10:22 — Šárka Vondráčková
Plísně nemají v domácnosti co dělat.  Ani u pokojových rostlin. Přesto se stává, že i když máte úplně zdravou domácnost a pečlivě se staráte i o rostlinky, ten bílý povlak se na nich objeví. Kde se stala chyba a jak se jí zbavit? Poradíme vám.
Další 3 fotografie v galerii
Plíseň v květinách nepřehlížejte, škodí zdraví / Shutterstock

Jakékoliv plísně v bytě rozhodně nepřehlížejte, škodí zdraví celé rodiny. Ať už se plíseň objeví na zdi nebo v květináči, je třeba rychle jednat. Plísně totiž produkují jedovaté mykotoxiny. A ty působí negativně na imunitní systém a některé jsou potenciálně karcinogenní.

Přehnaná zálivka

Plíseň na povrchu hlíny v květináči může vzniknout z vícero důvodů. Hlavní příčinou bývá nadměrná zálivka. Pokud je substrát stále přemokřený, nejenže to většině rostlin nevyhovuje, ale zároveň se tím vytvářejí ideální podmínky pro růst plísní. Někdy stačí  napadený substrát z horní vrstvy odstranit, doplnit novou hlínou a povrch ještě navíc překrýt vrstvou keramzitu nebo písku. Pokud nebudete rostlinu dál přelévat, situace se může stabilizovat. Tento krok nelze aplikovat u každé rostliny. Plíseň, pokud je na povrchu, je zřejmě i uvnitř květináče.

Špatná doba hnojení

Další příčinou plísní může být také nevhodné hnojení. Pokud se vám bílý povrch objevuje během podzimu a zimy, je to známka toho, že rostliny jsou již připraveny na zimní odpočinek a nálož hnojiva (zejména ta s obsahem soli) zůstává nevyužita a stává se živnou půdou pro mikroorganismy.

Zanesený substrát

Ačkoliv průmyslově vyráběné substráty pro pokojové rostliny jsou většinou zbaveny choroboplodných zárodků i plísní, na cestě k zákazníkovi se může stát cokoliv, třeba porušení obalu po špatném skladování u prodejce nebo sáček se zeminou může obsahovat spory plísní. Proto, pokud máte podezření, dejte ji nejprve do trouby. Zeminu vysypejte na starý plech a dejte do trouby na 80 stupňů Celsia. Stačí čtvrt hodina.

Přesadit

Razantnější řešení je přesazení. Rostlinu vyjmeme z květináče, dobře obereme ze staré hlíny, zejména z postižené vrchní vrstvy, a přesadíme do nové zeminy. Připravte na dno dobrou drenáž a použijte kvalitní substrát vylehčený například vermikulitem. Tento čistě přírodní materiál bez chemických přísad půdu zlehčuje a provzdušňuje, brání tvorbě plísní a následné hnilobě a plnohodnotně nahradí perlit, písek i rašelinu současně.

Dejte rostlinu do tepla, zajistěte jí více světla, zmírněte zálivku na absolutní minimum. Plísně se tak zase stáhnou a rostlina má přirozenou šanci, že se u ní v květináči opět nastolí přirozená rovnováha. Děláte všechno možné a přeci se vašim rostlinám nedaří? Možná pořád něco děláte špatně. O nejčastějších chybách jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody víno. Vydejte se s námi na ochutnávku

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás...

Zavřít reklamu