Ozdobte si letos velikonoční vajíčka jinak. Zkuste jednoduchou, přitom velmi efektní techniku

Ostatní 25. března 2018 | 09:06 — Šárka Vondráčková
Velikonoce jsou skutečně za dveřmi. A už za pár dnů bude čas na barvení vajíček. Co si tak letos připravit vajíčka poněkud jinak než klasickými barvami? A to pomocí ubrousků. Je to jednoduché a hlavně každého koledníka určitě ohromí.
Dalších 7 fotografií v galerii
Na takovou pomlázku budou všichni mrskači ještě dlouho vzpomínat / Internet

Decoupage, nebo-li ubrousková technika, je v poslední době stále více oblíbenější. Je totiž jednoduchá, levná a dá se jí zdobit prakticky jakákoliv věc u vás doma. A v tomto článku si ukážeme, jak si pomocí ubrousků ozdobit velikonoční vajíčka pro vaše koledníky.

Trocha teorie

Pro tuto techniku se hodí prakticky jakékoliv barevné vajíčko, nejenom bílé. K podkladové barvě ale musíte přizpůsobit i barvu motivu. Jestliže jste si vybrali obrázek s bílými plochami, musí být podkladová barva také bílá. Jakákoli jiná bude prosvítat. A pokud ale máte tmavě hnědé vajíčko, mějte na mysli, že je potřeba nechat pod horní vrstvou ubrousku ještě jednu bílou, díky níž motiv na tmavém pozadí nezanikne. Dále je třeba, aby bylo vajíčko dobře odmaštěné. Stačí, když jej omyjete třeba v jarové vodě.

Výběr motivu

V první řadě si vyberte ubrousky s obrázky, které chcete mít na vajíčku. Je jedno, jestli to budou typické jarní, jako jsou kytičky, ptáčci, motýlci či jiná zvířata. Tady se fantazii meze opravdu nekladou. Pokud jste si vybrali, zajděte si pro ostré nůžky (nejlépe na manikúru) a lepidlo. Buď takové, které je přímo určené pro decoupage, ale postačí i jiné tekuté, které po uschnutí zprůhlední. Teď už přejdeme na zdobení.

Stříhat a lepit

  • Nejprve si z ubrousku vystřihněte zvolený motiv. Snažte se stříhat opravdu důkladně, protože jakékoliv zuby a nerovnosti budou hodně vidět.
  • Jakmile máte motiv vystřižený, opatrně odstraňte spodní vrstvu ubrousku (tento krok nedělejte, pokud máte tmavé vajíčko), až nám zbude jen vrchní vrstva.
  • Jemně natřete plochu, na kterou budete lepit. Ubrousek opatrně přiložte na skořápku a jemnými tahy štětcem namočeným v lepidle ho vyhlazujte. Tahy vždy musí směřovat od středu ke krajům a štětec na sobě nesmí mít příliš mnoho lepidla, jinak se může obrázek potrhat. Pokud máte větší motiv, počítejte s tím, že vzhledem k tvaru vajíčka se vám mohou okraje krabatit. Štětcem pracujte tak dlouho, až odstraníte nerovnosti a bubliny.
  • Pokud chcete na vajíčko nalepit další motivy, učiníme tak ihned po upravení toho prvního. Nečekejte, až lepidlo zaschne. Nakonec nechejte vajíčko uschnout.
  • Po zaschnutí by měl výsledný obrázek vypadat jako namalovaný. 

Další tipy

Vajíčko můžeme stejným postupem také polepit celé. Připravte si malé motivy z ubrousků (vytrhané k sobě lépe přilnou a výsledný efekt bude plastičtější) a těmi polepte celé vajíčko.  Nemusíte se držet jen ubrousků. Na vajíčko můžete nalepit třeba i staré noviny. Tady ale počítejte s trochou větší vrstvy lepidla. Na závěr můžete ještě vejce dozdobit dle vlastní fantazie, třeba stužkou nebo jiným provázkem. Máme pro vás i další tipy, jak si třeba udělat krásnou kvetoucí dekoraci ze skořápek. Tipy a návod jak na to, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody víno. Vydejte se s námi na ochutnávku

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás...

Zavřít reklamu