Vypěstujte si přírodní a zdravé sladidlo. Poradíme vám

Ostatní 24. března 2018 | 08:37 — Šárka Vondráčková
Je neuvěřitelně sladká, přitom nízkokalorická a přímo léčivá. Lístkem můžete osladit moučník nebo nápoj. Stévii si můžete pěstovat doma, na zahrádce či ve skleníku.
Další 3 fotografie v galerii
Stévie je až třistakrát sladší než cukr / Shutterstock

Stévie sladká je dnes asi nejperspektivnějším přírodním sladidlem. Účinnou látkou stévie jsou glykosidy steviosid a rebaudiosid. V čisté podobě je až třistakrát sladší než cukr. Sladivost čerstvých nebo usušených lístků stévie je sice nižší, přesto však dosahuje třiceti až čtyřicetinásobku tradičního řepného cukru. Přitom jde o nekalorické sladidlo, které mohou užívat i diabetici. Vypěstovat si stévii můžete i sami doma. Není to přitom vůbec náročné.

Ze semínek nebo sazenic

Stévii lze pěstovat ze semínek, osivo je ale lepší koupit. Semínka vsypte na substrát a jenom lehce je překryjte druhou vrstvou. Ideální umístění představuje okno s ranním sluníčkem nebo třeba i pracovní stůl umístěný poblíž okna, díky čemuž budete mít svoje stále se doplňující sladidlo hned při ruce. Na záhon nebo na balkon ji dejte až ve druhé polovině května, kdy nehrozí mrazíky. Totéž platí o koupených sazenicích.

Pravidelná zálivka

Stévie si žádá pravidelnou zálivku, nejlépe až tehdy, když substrát částečně vyschne. Hnojit ji lze běžnými hnojivy v rozmezí čtrnácti dnů. Pořídit si můžete i speciální hnojivo pro bylinky. Dokáže přezimovat i při nižších teplotách, ale v tom případě shodí téměř všechno listí, a je třeba výrazně omezit zálivku. Lístky stévie můžete sbírat průběžně nebo můžeme rostlinu v polovině vegetačního období celou ostříhat, aby do podzimu obrazila ještě jednou. Odborníci ovšem doporučují stříhat ji jen jednou, a to ke konci vegetačního období, tedy asi počátkem září, kdy má rostlina prý nejvíc sladivých látek.

Sladká a také zdravá

Stévie snižuje projevy pálení žáhy, zlepšuje trávení. Žvýkání lístků pomáhá omezovat zápach z úst, působí preventivně i proti kazivosti zubů a parodontóze. Snižuje únavu a údajně také touhu po tabáku a alkoholických nápojích. Pár kapek koncentrátu můžete použít k potírání poštípaných míst či hojících se ran, akné či ekzémů, má uklidňující a hojivý účinek. Na rány i ekzémy výborně působí také rostlinka aloe vera, o jejímž pěstování jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji cyklistů

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...

Cestovatelská NEJ pro milovníky výšek, velkoměstského...