Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Ostatní 21. března 2018 | 07:13 — Šárka Vondráčková
Že je zázvor nejenom skvělé koření v kuchyni, ale také mocný všelék, je všeobecně známo. Ale tušili jste, že si velice snadno můžete vypěstovat zázvor u vás doma? Pokud ne, tak čtěte následující řádky, kde vám představíme způsob, díky kterému můžete mít tento zázračný kořen kdykoliv doma po ruce.
Další 3 fotografie v galerii
Zázvor můžete mít od této chvíle prakticky denně po ruce / Shutterstock

Není mnoho jiných rostlin, které je tak jednoduché pěstovat v domácích podmínkách. Zázvor nepotřebuje příliš mnoho světla a stačí pouhý kousek kořene, který koupíte v obchodě s potravinami, abyste si vypěstovali vlastní rostlinu. Část klidně spotřebujte, uvařte si čaj, přidejte ho k masu, vyrobte si domácí sirup. Zbývající kousek zasadíte.

Chce to trpělivost

Vegetační období zázvoru trvá přibližně 8 - 10 měsíců. Proto to chce trpělivost. V první řadě si kupte kořen zázvoru. Ten musí být čerstvý, neseschlý a musí mít viditelné oddenky. Ještě než kořen zasadíte, musíte jej probudit k životu. To uděláte tak, že jej namočíte do slabého roztoku manganistanu draselného, a to klidně na několik hodin.

Roste do šířky

Připravte si široký květináč, protože rostlina hodně roste do šířky. Do něj dejte zeminu dobře propustnou a bohatou na živiny. Dbejte na to, aby v hlíně nebyly žádné kamínky, protože by zdeformovaly oddenky zázvoru. Namočený kořen zasaďte do hloubky asi 5 cm tak, aby pupeny směřovaly směrem nahoru. Květináč pak už jen uložte na teplé místo, ale ne na přímé slunce.

Teplo a zálivka

Zázvor po celou dobu růstu potřebuje teplo, které po celou dobu nezaznamená žádné velké výkyvy. Po zasazení zázvoru do květináče ho však dejte na první dva až tři týdny na sluníčko. Sotva ale vyraší oddenky, dejte květináč na stinné místo. Zázvor potřebuje vlhko a dostatek vláhy. Při pěstování zázvoru jej zalévejte každý den odstátou vodou pokojové teploty do spodní misky.

Sklizeň za deset měsíců

Jak už jsme zmínili výše, první sklizeň ale očekávejte až tak za deset měsíců. Stačí vždy jen odkrojit kousek zázvoru, který zrovna potřebujete a nechat tak vlastně růst zázvor do nekonečna, nebo jej sklidit celý a proces opakovat a nechat vyrůst zázvor nový. Vypěstovat si můžete celou řadu rostlin, včetně cistrusů. O jejich pěstování v domácích podmínkách jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody víno. Vydejte se s námi na ochutnávku

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás...

Zavřít reklamu