Je čas popřemýšlet o tom, jaké květiny si pořídíte na balkon. Poradíme vám, které se k sobě hodí

Ostatní 11. března 2018 | 14:42 — Šárka Vondráčková
Jaro je tady a pomalu je čas připravit se na květinovou výzdobu na parapetech nebo balkonech. Právě truhlíky na oknech často nahrazují vlastní zahrádku. Nevíte, jaké květiny si pořídit? Poradíme vám.
Další 3 fotografie v galerii
Krásně rozkvetlý balkon může mít každý / Shutterstock

Krásně kvetoucí balkon nebo parapet můžete mít, pokud víte, co které rostlince prospívá a jaké druhy se případně dají sesadit do jedné nádoby. A nebojte, není to vůbec žádná věda.

Na slunci nebo ve stínu

Rostliny na balkony vybírejte především podle toho, na jakém stanovišti budou, zda na plném slunci, v polostínu nebo úplném stínu. Pro jižní a slunné stanoviště jsou typické teplotní extrémy a často i vítr. Zemina v nádobách tak rychleji vysychá. Odpařování vlhkosti z povrchu zeminy zabráníte například mulčovací kůrou nebo kamínky, které mohou mít i dekorační význam.

Zkuste i jiné druhy

Na slunných místech se skvěle vyjímají nejen tolik oblíbené muškáty a petúnie, ale také sporýše neboli verbeny. Tyto květiny nádherně kvetou po celé léto, pokud budou mít dostatek živin a budete jim odštipovat odkvetlé květy. Také drobnokvěté minipetúnie či ostruhatka se rozrostou v bohatě kvetoucí koule.

A skvěle se bude vyjímat i vějířovka, která vám vytvoří modré lampiony květů, zlatožluté zase dvouzubec. Na slunci se bude dařit i osteospermu, vitálce, molici, surfínii, gazánii, kopretinám nebo bakopě či lobelkám. Krásná je i všelicha se sedmikráskovitými květy v barvě modré, růžové nebo bílé. V každém případě počítejte s dostatečnou zálivkou, protože rostliny na slunném stanovišti rychleji vysychají.

Do stínu fuchsie

Do polostínu se hodí jak již zmíněné petúnie, ostruhatky a verbeny, tak i lobelky. Rostliny vhodné do stínu sice nenabízejí takovou možnost výběru a také nekvetou tak bohatě, nicméně i zde se najde pár výjimek. Například netýkavky, fuchsie a begonie vám určitě krásně prozáří stinný koutek. Zajímavě působí i rostliny s nápadnými listy, jakou jsou kapradiny, hosty, břečťan nebo bakopa.

Pozor na kombinace

Pokud se rozhodnete osázet truhlíky několika druhy balkonovek, je důležité tyto druhy vhodně zkombinovat tak, aby měly alespoň přibližně stejné nároky jak na umístění, tak na zálivku. Protože pokud se budou potřeby jednotlivých druhů zásadně rozcházet, nemůžete čekat úspěchy. Nejlépe uděláte, pokud se při výběru rovnou obrátíte na prodavače, aby vám poradil a pomohl s výběrem vhodné kombinace.

Barevné truhlíky

Truhlíky nebo nádoby přitom můžete osázet pestrobarevně nebo v jednom barevném tónu. A vedle kvetoucích rostlin přidat i takové, které jsou okrasné listem. Vhodné jsou například molice s bílo-zelenými masitými listy, smil se šedým plstnatým vzhledem, starček se stříbrně šedivou barvou, pochvatec, který díky svému barevnému odstínu vynikne i v polostínu. Velice efektivně budou působit i chilli papričky. Ty si můžete vysázet už nyní. Více na toto téma jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jennifer Lopez v celé své kráse: V plavkách předvedla fantastikou postavičku!

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...

Zpříjemněte si večery vlastnoručně vyrobenou vonnou lampou