Přivítejte jaro jako první u vás doma

Ostatní 08. března 2018 | 14:37 — Šárka Vondráčková
První květiny bývají jasným důkazem toho, že jaro už je skutečně tady. Ale přestože to venku ještě moc nevypadá, zkuste už jaro přivítat u vás doma krásnými květinami. Poradíme vám, jaké jsou vhodné.
Dalších 5 fotografií v galerii
Vypuďte zimu z domu jarními květinami / Shutterstock

Květiny nejsou jen krásné nebo voňavé. Mají také úžasný dar potěšit, uklidnit, inspirovat, takže celkově působí pozitivně na naši psychiku. A to především platí v jarním období. Ne všechny květy se ale hodí do interiéru. Například sněženky nebo bledule, které sice patří k prvním poslům jara, by ve vytápěných místnostech dlouho nevydržely. Jakými květy vyzdobíte svá obydlí na Velikonoce?

Aromatický hyacint

Takový hyacint má mezi početnými vonnými květinami významné místo. Jeho vůně je sladká, silná, a přesto jaksi jemná. Žádný voňavkář nebo míchač parfémů nemá lepší nos než matka příroda. Šlechtěné odrůdy Hyacinthus orientalis mají zřejmě nejvýraznější vůni. Ti, kdo znají cibulky hyacintu, vědí, jak poznat barvu květu i u zeleného poupěte. Z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený a z modré modrý.

Křehký narcis 

Narcisy jsou křehcí poslové jara. V sortimentu najdeme většinou žlutou barvu, v malém množství se můžeme setkat s oranžovými a bílými narcisy. Výrazně vonné, žluté narcisy byly vždy spojeny s Velikonocemi, vy se z nich však můžete potěšit po celé jaro. Osvěží vaši mysl. Nicméně nezapomeňte na to, že jsou jedovaté, a proto bychom je neměli kombinovat s jinými druhy jarních květin. Takže pokud si je chcete dát do vázy s jinou květinou, ponořte je na chvilku do teplé vody. To samé platí i u hyacintů.  

Důstojný tuplipán 

Stejně jako narcisy i tuplipány jsou známé jarní evergreeny, které byt naplní svěžestí probouzející se přírody. Vybírat lze z řady pastelových i zářivých barev, přičemž nejoblíbenější jsou žluté a červené. Můžeme si z nich vytvořit bláznivou pestrobarevnou kytici. Velmi zajímavě však působí dvoubarevné kytice z tulipánů a jiných květin.

Pryskyřníky, zlatice, modřence

K jarním poslům bezesporu patří také pryskyřníky, zlatice, modřence. A zapomenout bychom neměli ani na frézie. Jsou to úžasné květiny, jsou velmi tvárné a jdou s nimi dělat doslova zázraky. K jejich oblibě přispívá nádherná vůně. Existuje řada barevných variant včetně žluté, růžové, červené a bílé.

Jak aranžovat

Květiny můžete sladit s ubrusem, výmalbou, s barevným laděním celého interiéru. Kytice můžeme tvarovat nejen pomocí aranžovací hmoty, ale i proutí a starých i nových drátů. Náročnější jarní aranžmá si můžeme již koupit hotové nebo si je sami vyrobit. K aranžování můžeme využít i nádoby, pro které doma nemáme uplatnění, ale nechceme se jich zbavit, protože k nim máme vztah. Stejně tak můžete využít i další staré haraburdí k tomu, aby z nich byly designové kousky. Více o tomto tématu jsme psali zde. Krása jarních květin vynikne i v proutěném košíku nebo v celkem obyčejné dřevěné bedýnce. Také aranžovací doplňky jsou značně rozmanité. Opět se jedná o nejrůznější proutí, mech či kůru nebo různé druhy ozdob, jako jsou korálky, peříčka, vajíčka či skořápky.

Aby kytice dlouho vydržela

Za chladných dnů přenášejte kytici domů zabalenou v papíru. Doma ji ihned postavte do vázy s vodou a umístěte na chladnější místo. Váza musí být, stejně jako voda, čistá. Pokud dostanete ke květinám výživu, určitě ji přidejte, protože ta prodlužuje svěžest rostlin a navíc omezuje množení bakterií ve vodě. Voda ve váze se má pravidelně měnit, stonky by se měly vždy šikmo seříznout ostrým nožem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní aktivity

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní...

Nezapomenutelný zážitek: Objevte kouzlo liduprázdné zěmě,...

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo...

Prodlužte si léto. Krásné pláže, teplé moře i starověké...

Chcete krásné zážitky i fotografie? Pět tipů, kam se vydat...

Zima se blíží. Tyrolský poklad mezi ledovci láká všechny...