Odkvetla vám orchidej? Víme, jak ji znovu donutit rozkvést

Ostatní 04. února 2018 | 12:28 — Šárka Vondráčková
Orchideje bývají překrásnou ozdobou každého interiéru. Ale ve chvíli, kdy odkvete, trvá zase několik týdnů či měsíců, než znovu nasadí květy. A někdy k tomu vůbec nedojde. Známe však způsob, jak tuto květinu znovu donutit vykvést. Jedním z nich je použití česneku.
Další 3 fotografie v galerii
Ke krásným květům vám může pomoci i česnek / Shutterstock

Možná se také ptáte, co byste mohli udělat lépe, aby domácí rostlina kvetla častěji. To očekávání je namístě, vždyť orchideje kvetou v průměru tři měsíce, a to dva až třikrát do roka. Jen čekat ale v domácích podmínkách nestačí. Někdy je potřeba tyto květiny tak trochu donutit.

Změna podmínek

V první řadě vystavte rostlinu rozdílným teplotám, například dejte květináč s rostlinou na noc do chladnější místnosti s teplotou kolem 15 °C. Zkuste také změnit hnojivo. Pokud jste ji hnojili dusíkatým hnojivem, nahraďte ho fosforem, který podporuje kvetení. Kromě toho zvlhčujte vzduch v místnosti. Orchideje potřebují dostatek světla, ale zase ne příliš. Nejlepší je pro ně vnitřní parapet okna orientovaného buď na východ nebo na západ.

Nemáte-li okna ani na jednu z těchto stran, pořiďte širokospektrální světelný zdroj, který přirozené světlo pro potřebu rostliny nahradí. Místo zálivky pokládejte do květináče několik kostek ledu. Pokud zpozorujete, že namísto květů rostlina investuje energii do listů a vzdušných kořenů, nezbývá než chvíli počkat. Prochází nezbytnou vegetační fází, po níž se naděje na květy opět zvyšuje. A pokud ani tyto rady nezabírají, zkuste velmi neobvyklé hnojivo, kterým je česnek.

Česnekový životabudič

O blahodárném účinku česneku pro lidské tělo se v tuto chvíli bavit nebudeme. Toto koření je totiž výborným životabudičem i pro orchideje, který jim pomáhá stimulovat zdravé kvetení. Připravte si speciální směs  česneku, vody a kyseliny jantarové.

Postup

Jednu tabletu kyseliny jantarové rozpusťte v litru horké vody. Tři stroužky česneku rozdrťte nebo prolisujte. Až voda zchladne, je čas česnekovou drť přidat. Vodu se směsí nalijte do uzavíratelné skleněné nádoby a nechte odstát 24 hodin. Než tímto roztokem začnete orchideje zalévat, sceďte jej přes sítko. Střídejte s klasickou zálivkou a nepoužívejte ji vícekrát než jednou za měsíc. A uvidíte, jak budete překvapeni. Jestlí vás už nudí ty jednobarevné květináče, ve kterých orchideje často bývají, zkuste si je přikrášlit pomocí laku na nehty. Návod jsme psali zde.

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová omládla během hodiny, aniž by tekla krev!

Při vaření je velmi významným pomocníkem. Jak správně...

Vyrobte svým mazlíčkům jedinečný narozeninový dort z...

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Zavřít reklamu