Vyzrajte na různé druhy škrábanců, od kožených bot až po poškrábaný porcelán

Ostatní 15. ledna 2018 | 16:16 — Šárka Vondráčková
Doma jich máte plno. Na stole, židlích, na autě, na brýlích, na mobilu. Škrábancům se prostě není možné vyhnout. A když už se objeví, rozhodně z nich nemá nikdo z nás radost. Jejich odstranění totiž bývá často velmi náročné, ne-li nemožné. Známe však pár triků, s kterými si můžete takové vrypy poměrně účinně zamaskovat.
Další 3 fotografie v galerii
I s poškrábaným nábytkem si lze hravě poradit / Pinterest

V obchodech se stále objevuje řada „účinných“ prostředků na odstranění různých druhů škrábanců. A některé z nich stojí i pár set korun. Ale možná jste vůbec netušili, že doma máte suroviny, které si s rýhami a rýpanci dokáží poradit mnohem lépe. A hlavně. Nebude vás to stát ani korunu navíc. To určitě stojí za vyzkoušení.

Sklíčka brýlí

Na brýlích se škrábance objeví poměrně rychle. Stále je totiž sundáváme a odkládáme na místa, kde se mohou snadno poškodit. Pokud se na vašich sklech objevily rýhy, naneste na ně neabrazivní zubní pastu a krouživými pohyby přejíždějte po sklíčku jemným hadříkem. Pokud jsou škrábance hlubší, proces opakujte. Pak klasicky omyjte.

Škrábance na autě

Kvůli některým škrábancům nemusíte své auto vozit hned do lakovny. Zkuste nejprve tento trik. Vyčistěte místo v okolí rýhy pomocí mýdlové vody a hadříku. Oblepte poškozenou část lepicí páskou, brusným papírem v kombinaci s mýdlovou vodou vyhlaďte a opracujte škrábanec, nakonec použijte leštěnku a vosk.

Palubní deska

Škrábancům se často nevyhne ani plastový interiér auta. Vše, co budete potřebovat, je olivový olej a papírové ručníky. Nalijte dostatek olivového oleje na papírový ručník. Rozetřete po postiženém místě. Pak otřete znovu suchým papírovým ručníkem.

Kožené boty

Máte okopané boty? Zkuste si vzít nějaký rostlinný nebo dětský olej a naneste ho na poškrábaný povrch pomocí vatového tampónu. Olej zapracujte do povrchu kruhovými pohyby a nechte jej uschnout. Zbytky oleje otřete čistým hadříkem. V případě potřeby opakujte postup. Podobně si můžete poradit i s poškrábanými lodičkami. Stačí vzít vatovou tyčinku, namočit ji do vazelíny a přetřít škrábance. Pokud se z vašich bot ještě navíc line zápach, i s tímto problémem si lze hravě poradit. Více na toto téma jsme psali zde.

Poškrábaný porcelán

Zasypte škrábance jemným, čisticím práškem a vydrhněte suchou houbou. Pak otřete papírovou utěrkou.

Obrazovka telefonu

Opět použijeme starou známou zubní pastu. Naneste malé množství na čistý měkký hadřík. Pastu jemně vmasírujte krouživými pohyby do škrábanců. Poté otřete mírně navlhčeným hadříkem, abyste se zbavili pasty.

Dřevěné povrchy

S rýhami na dřevěném nábytku si hravě poradí odvar ze skořápek. Stačí přetřít, nechat chvíli působit a pak zvlhčeným hadříkem otřít. Můžete si také připravit směs z olivového oleje, octa a citronu. Do láhve s rozprašovačem nalijte 180 ml olivového oleje, přidejte 60 ml octa a 30 ml citronové šťávy. Směs protřepejte a pak jí postříkejte poškrábaný nábytek. Setřete suchým hadříkem. Výsledkem budete velmi překvapeni.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Oblečení, které odpuzuje nebezpečná klíšťata? Vědci vyvinuli speciální textilní vlákno

Plíseň na stěnách? Pomozte si solí nebo octem

Pes vs. eskalátor. Naučte svého mazlíčka jezdit na schodech

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to