Červeného vína se nemusíte vzdát. Jen se ho naučte pít a čistit

Ostatní 08. prosince 2017 | 14:43 — Marie Drahá
Bílé víno jde z oblečení oprat snáz, červené má ale více zdraví prospěšných látek. Skvrna na bílé košili nám přesto dokáže na čas srovnat priority, co se výběru alkoholu týče. Není to přitom nutné. Existuje řada možností, jak se fleků účinně zbavit.
Dalších 5 fotografií v galerii
Na zdraví! platí v případě kvalitního červeného vína dvojnásob / Shutterstock

Sklenku červeného vína si dají rádi všichni, kteří dávno vědí, že má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Potvrzují to ostatně i nejrůznější klinické studie. Stojí za tím hlavně antioxidanty. Střídmá konzumace červeného vína může dokonce zmírnit účinky nezdravé stravy. Snižuje riziko vzniku řady onemocnění, srdce nevyjímaje. Někteří odborníci se domnívají, že právě červené víno stojí za dobrým zdravotním stavem Francouzů. Konzumace malého množství červeného vína je podle nich zdravější než jakýchkoliv jiných alkoholických nápojů. Jen pozor, velmi důležité je slovíčko střídmost. Mezi střídmým a nadměrným pitím je totiž velmi tenká hranice. Sklenka denně bohatě stačí.

Na fleky zabírá bílé víno, sůl, citron nebo žehlička

Pokud jste na večírku a někdo na vás omylem převrhne skleničku červeného, jednejte okamžitě. Rychlost je totiž ze všeho nejdůležitější. Z babských rad se potom doporučuje několik variant:

  • Polít skrvnu bílým vínem (případně ještě zasypat trochou soli), nechat chvíli působit a pak vysát ubrouskem. Hlavně netřít! 
  • Místo lze také pokapat citronovou šťávou a pak opláchnout teplou vodou.
  • Pomůže také sůl, kterou flek posypete, vytáhne totiž ze skvrny vlhkost. Necháte ji asi 15 minut působit. Posolenou skvrnu je dobré co nejdříve vyprat. 
  • Skrvnu obložit dvěma savými papíry a přežehlit na slabo žehličkou. Víno by se mělo do papírů vsáknout. Pak už jen stačí vyprat.
  • Speciální přípravky na skvrny.

Na zaschlé skvrny mléko, ocet, čpaková voda, savo

Možná jste zaváhali a nesnažili se zlikvidovat skrvnu od červeného vína hned. Potom se doporučuje namočit oblečení do horkého mléka. Barva by měla začít pouštět. Prověřený je také octový nálev v poměru dvě polévkové lžíce octa na tři litry vody. Také potom je nutné tkaninu vyprat. Většími agresory jsou čpavek nebo savo. Zde je ale na místě velká opatrnost, pokud nechcete o oblečení definitivně přijít. Čpavkovou vodu smíchejte v poměru 200 ml vody na jednu lžíci čpavku, savo aplikujte pomocí houbičky na postižené místo. Aby vaše bílé prádlo bylo skutečně bílé vám poradíme zde.

Červené víno se sice pije už celá staletí, ale co je na skvrny skutečně nejúčinnější, vám nikdo neřekne. Každý preferuje osobní zkušenost. Co se týče speciálních přípravků, některé toho naslibují hodně, ale výsledek žádný. Nezbývá než vyzkoušet.

Náš tip:

Červeného vína se nemusejí vzdávat ani abstinenti nebo těhotné ženy. Existuje naštěstí už celá řada nealkoholických variant.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dvojice robotů ze sondy Hayabusa poslala na Zemi první fotografie z povrchu asteroidu

Nenechávejte na vaše kamínky sedat prach. Vyrobte si z nich...

Aby vám květiny dělaly radost i příští rok, je třeba...

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...