Domácí přírodní lékař: Nenáročná rostlinka vás zbaví rýmy a krásně provoní váš byt

Ostatní 28. října 2017 | 14:19 — Anna Novotná
Ucpaný nos se v zimě vyhne málokomu. Pokud vás nebaví utrácet peníze za kapky do nosu a jiné léky, zkuste si vypěstovat léčivu rostlinu, která má podobné účinky.
Další 4 fotografie v galerii
Rýmovník dokáže protáhnout dýchací cesty, zmírnit bolesti hlavy i nachlazení / Shutterstock

O rýmovníku jste už možná slyšeli. Této teplomilné bylině z čeledi hluchavkovitých se říká také molice. Nenápadná, ale rychle rostoucí rostlinka, se znovu dostává mezi velice populární pokojové rostliny.

Jak pěstovat rýmovník?

Rýmovník (Plectranthus argentatus) je na pěstování nenáročná rostlina. Má rád dostatek světla, ale zároveň bychom ho měli chránit před ostrým poledním sluncem. Zalévat bychom ho měli opravdu s mírou, zvláště v zimě. Přelitím bychom mu uškodili stejně jako průvanem či přísunem mrazivého vzduchu při větrání.

Na jaře je potřeba rostlinku přesadit, občas ji přihnojit a několikrát do roka zaštípnout, aby si udržela pěkný tvar.

Rozmnožovat rýmovník můžete řízky, které zapícháte do písčité zeminy a přikryjete sklenicí. Nebo můžete zkusit výhonek nechat pustit kořínky ve vodě. Rýmovník má malé nenápadné kvítky, které se objeví v zimních měsících na velice krátkou dobu, zhruba na týden. 

Vůně a účinky rýmovníku

Rýmovník voní podobně jako meduňka, připomínat vám můžete také mátu, někteří mluví i o kafru, v každém případě se jedná o vůni velice příjemnou. 

Rýmovníků existuje na 350 druhů, pro účely domácí lékárny se v našich domácnostech nejčastěji pěstuje rýmovník citronový a rýmovník purpurový. Výrazná vůně jejich lístků, která připomíná aroma eukalyptu, meduňky, karfu a máty, dokáže protáhnout dýchací cesty a zmírnit bolesti hlavy z nachlazení. Stačí, když lístky rozmělníte mezi prsty a inhalujete.

Z rýmovníku se dá připravit také čaj, který zklidní sliznice a uvolňuje hleny z průdušek. Navíc pomáhá při poruchách trávení, zklidňuje koliky a působí proti střevním parazitům. 

Nejenže vám uleví při rýmě, ale ještě odpuzuje komáry

Lidé si ji pořizují hlavně jako léčivku, ale díky silné vůni, kterou vydávají její listy, funguje také jako odpuzovač hmyzu. Její silné aroma odpuzuje mouchy, komáry a další obtěžující hmyz.

Rýmovník je velice příjemná a nenáročná rostlinka, která se vám za dostatek světla a mírnou zálivku odvděčí hned několikanásobně. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Filmový festival zahájen: Okouzlující Daniela Peštová ohromila Vary!

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...