Chraňte pokojové rostliny a zatočte se škůdci. Mšice, svilušky i molice patří mezi nejčastější

Ostatní 19. července 2020 | 09:08 — Anna Novotná
Potrpíte si na své pokojové rostliny, ale trápí vás škůdci? Mezi nejznámější patří mšice, svilušky i molice. Poradíme vám, jak s nimi zatočit.
Další 3 fotografie v galerii
S mšicemi pomůže slunéčko sedmitečné / Depositphotos

Hezké kytky a rostliny oživují byt i dům. Jenže to nemusí být jen radost, pokud je napadnou škůdci. Vyzkoušet můžete i chemické pomocníky, nejprve ale zkuste méně agresivní varianty, které vás také mohou nechtěných návštěvníků zbavit.

Popel i tabák

Na škůdce pomáhají roztoky z mýdla, popel z cigaret nebo tabák nasypaný přímo v květináči, ale i sirky zapíchnuté do půdy hlavičkou dolů nebo přírodní predátoři jako berušky a podobně. Slunéčko sedmitečné vám pomůže v boji proti mšicím, zelenému nebo černému hmyzu, který saje šťávu z rostlin. Další variantou kromě chemických prostředků je to, že můžete strčit rostlinu jednoduše pod sprchu a hmyzu se zbavit.

Svilušky jsou zase roztoči usazující se na spodní straně listu, kde vytvářejí pavučiny. Napadené rostlině potom usychají listy. Na svilušky také platí sprcha a obecně vyšší vlhkost. Rostlinu tak můžete postříkat roztokem například se saponátem nebo trochou alkoholu. Po sprše ji pak zabalte do igelitu.

Na spodních stranách listů se uchycují i molice. Je to několik milimetrů velký okřídlený hmyz, který se rozletí do všech stran, když o rostlinu jen lehce zavadíte. Molice také sají šťávu a oslabují rostliny. Listy pak bývají potřísněné lepkavým výměškem. Molic se zbavíte rozvěšenými destičkami s lepem, na který sednou, ale už se z něj nedostanou.

Přírodní predátoři

Dalším problémem jsou puklice. V zimě, kdy má rostlina méně světla a kvůli topení je sušší vzduch, se puklice množí. Navíc je před chemickými prostředky chrání zvláštní vosk. V prvním stadiu ale můžete škůdce zlikvidovat jednoduše. Nejlepší je použít systémový insekticid a případně nasadit nějakého přírodního predátora.

Ožírání rosliny mají v oblibě noční brouci lakonosci. Z úkrytů vylézají právě v noci, takže si na jejich likvidaci budete muset přivstat. Zlikvidujte i napadenou část rostliny a přesaďte ji. Mýdlo můžete použít u štítenek, které se zachycují na různých částech rostliny. Štítenky sají šťávu z listů, které usychají a vadnou. Na rostlině nechávají lepkavou stopu. Z rostliny je můžete setřít mýdlovým roztokem, ale musíte zakrýt květináč, aby do půdy nepadaly larvy. O špatných návycích při péči o pokojové rostliny jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech Jadranu

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pozoruhodné Japonsko. Co všechno jste možná netušili o Zemi...

Zavřít reklamu