Jak na namrzlá skla na autě. Naučte se pravidlo minus deset stupňů Celsia

Ostatní 22. prosince 2019 | 16:45 — Anna Novotná
Zřejmě každý řidič už v této sezoně musel podstoupit martýrium v podobě škrábání skel či odmetání sněhu z auta. I když možná namítnete, že máte auto v garáži, někdy se tomu prostě nevyhnete. Je lepší být připraven a znát finty, jak si to co nejvíce usnadnit.
Další 3 fotografie v galerii
Když víte, jak na to, ulehčíte si práci / Depositphotos

Také vzhledem k tomu, že je povinnost mít auto před cestou řádně očištěné, pojďte se s námi podívat na několik rad, jak se rychle a bezpečně námrazy či sněhu zbavit.

Neocenitelný smetáček a lopatka

Na sníh je skvělým pomocníkem smetáček s teleskopickou rukojetí. Po vysunutí se dostanete pohodlně i přes celou střechu, přitom v kufru zabere jen minimum místa. Vozte si s sebou i nějaké staré rukavice, koupíte je za pár korun u asijských obchodníků. Hodit se vám může i lopatka, nejen na úklid sněhu, ale někdy například i na posypání cesty před autem pískem, pokud byste vyjížděli z namrzlého místa.

Odmrazujte s klimatizací

Když je auto zamrzlé, je dobré se nejprve dostat dovnitř, abyste mohli odmrazování pomoci zahříváním interiéru. Ale i zde opatrně, neotvírejte přimrzlé dveře silou, ať si nepoškodíte gumové těsnění. Aby se vám cesta do auta hned v úvodu nezkomplikovala, pořiďte si speciální silikonový olej, jímž natřete těsnění dveří, aby při nízkých teplotách nepřimrzalo.

Jakmile se dostanete dovnitř, nastartujte auto, nastavte topení a ventilátor naplno a nasměrujte proud vzduchu na čelní a boční skla. Myslete na to, že pokud máte možnost, je lepší zapnout při nahřívání čelního skla klimatizaci.

Námrazu raději odloupejte

Možná to pro někoho bude překvapivá informace, ale i rádoby měkká plastová škrabka může sklu ublížit. I když to není vidět, jsou na skle mikroskopické abrazivní částice, které při zuřivém škrábání neviditelně poškrábou sklo. Vidět to bude až na jaře při jízdě proti nízkému slunci. Proto je lepší nechat námrazu trochu povolit a v podstatě po kusech ji ze skla odloupat.

I voda může pomoci

Asi nikoho by snad nenapadlo na sklo nalít vroucí vodu. Jednak hrozí puknutí skla kvůli teplotnímu šoku, jednak může voda paradoxně zamrznout a vytvořit ještě silnější vrstvu ledu. Ideální teplota vody je 30 až 35 stupňů Celsia. Poznáte to tak, že je na vnitřní straně zápěstí příjemně teplá. Vodu z PET lahve pomalu nalévejte na horní okraj skla. Do pěti minut se mezi ledem a sklem vytvoří vrstvička vody, díky které půjde led snadněji sloupnout.

Pomoci může i směs do ostřikovačů

Pokud je teplota do minus 10 stupňů Celsia, doporučuje se do teplé vody přidat ještě nemrznoucí směs do ostřikovačů. Do dvoulitrové láhve nalijte asi půl litru směsi a dolijte teplou vodou. Pokud teplota klesne pod minus 10 stupňů Celsia, přidejte do teplé vody dvě polévkové lžíce soli a protřepejte. Jestli vás odmrazování čeká někde, kde se nedostanete k teplé vodě, můžete použít samotnou nemrznoucí směs do ostřikovačů. Tento postup ale trvá déle a sklo musíte polévat opakovaně. Dále čtěte: Připravte se na zimu. Vyrobte si za pár minut zásobu nemrznoucí směsi do odstřikovačů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V sibiřském Krasnojarsku byl vyhlášen stav nouze. Došlo k vážné havárii v jedné z elektráren

Popraskaná rajčata jsou náchylná k hnilobě. Nepříjemnému...

Chyby, kvůli kterým jsou ručníky po vyprání tvrdé, na omak...

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Zavřít reklamu