Pokud máte k dispozici popel ze dřeva, nevyhazujte jej. Ještě vám dobře poslouží

Ostatní 20. prosince 2019 | 15:24 — Anna Novotná
Venkovní teploty nás nutí přitápět. Krby a krbová kamna jsou zase v akci. Pokud topíte dřevem, měli byste vědět, co můžete dělat s popelem. Jde totiž o cennou surovinu, kterou rozhodně nemusíte sypat do popelnice.
Další 1 fotografie v galerii
Popel ze dřeva je cennou surovinou / Depositphotos

Pokud máte k dispozici dřevěný popel, určitě jej nevyhazujte do popelnice. Při vhodném použití vám velmi dobře poslouží. Třeba jako hnojivo.

Popel jako hnojivo

Popel sám můžete použít jako hnojivo na vaše záhonky. To ovšem jen za předpokladu, že neobsahuje žádné příměsi uhlí či dalších látek. Jestliže jde ale o čistě dřevěný popel, pak se jedná opravdu o skvělou záležitost plnou draslíku, fosforu nebo vápníku a hořčíku. Popel neobsahuje dusík, takže ho musíte na záhony podle potřeby přidat. Přiměřené množství popela můžete použít i pro vaše pokojové rostliny.

Vzhledem k tomu, že sypat přes zimu popel na záhony nejde stále, nůžete přidávat popel na kompost, kde se dobře později spojí se vznikajícími dusíkatými sloučeninami. Můžete klidně vysypat pět kilogramů popela na jeden metr krychlový kompostu.

K azalkám a rododendronům popel nepatří

Při hnojení popelem se vyhněte rostlinám, které mají v oblibě kyselou půdu. Dřevěný popel má velmi vysoké pH, kolem 12.

Takže například k azalkám, rododendronům, hortenziím, borůvkám, vřesům či vřesovcům, popel nepatří. Vápník obsažený v popelu, který se podílí na vysoké zásaditosti směsi, by těmto rostlinám mohl uškodit. Rostliny, které vyžadují kyselé půdy označujeme jako acidofilní rostliny (acidofyty). Vyhovuje jim kyselost půdy v rozmezí 3 - 6,4 pH. Někdy bývají rostliny, které nemají rády vápno, označovány jako vápnostřežné.

Můžete ale pomocí popela eliminovat růst různých mechů na místech, kde o ně nestojíte.

Popel jako čistidlo

Popel má skvělé abrazivní účinky. Typické je použití při čištění skleněných dvířek krbových kamen, kde stačí trochu popela na vlhký hadřík a máte vynikající čistidlo, které rozpustí i velmi připálenou vrstvu mouru na skle. Pokud potřebujete leštit i jiné předměty, uchovejte si trochu jemného popela bez hrudek ve sklenici a můžete ho používat podle potřeby. Dále čtěte: Kyselina citronová je malý zázrak, který účinně vyčistí každý kout.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Díky koronaviru se zlepšily emise skleníkových plynů, v Africe dokonce poklesly některé nelegální aktivity

Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto...

Rozbitá zahradní hadice může ještě posloužit. Snadno z ní...

Jahody lze pěstovat na zahradě i v truhlíku. Pokud se chcete...

Děti milují bunkry a schovky. Vytvořte jim vlastní domek v...

Za bohatou úrodou rajčat stojí i kvalitní a správná...

Plot z tújí vypadá jednotvárně. Stačí ale málo a bude na...

Zavřít reklamu