Když blechy útočí! Co jste o nich nevěděli a jak se jim bránit?

Mazlíčci 14. září 2019 | 09:57 — Šárka Vondráčková
Blecha je nepříjemný a hbitý parazit napadající teplokrevné živočichy, který dokáže překonat vzdálenost až jeden a půl metru.
Další 3 fotografie v galerii
Používat antiparazitika je nutné i v podzimních a zimních měsících / Depositphotos

Blechy z nechráněného psa či kočky dokáží zamořit celý byt. A rozhodně neplatí, že psí či kočičí blechy na člověka nejdou. Na těle svého hostitele pobývá blecha ve svém dospělém stavu,  kouše jej a saje mu krev. Vajíčka, která zde pak naklade, volně vypadávají do okolního prostředí. Proto se pak další vývojové fáze vyskytují ve zvířecím pelíšku, v kobercích či sedačkách. Jakmile se blechy vylíhnou, hledají si nového hostitele a mohou k vám připutovat klidně od sousedů.

Bez potravy vydrží až rok a přežijí i zimu

Blecha prochází při svém vývoji dokonalou proměnou, a to za 3 až 6 týdnů. Larvy a nymfy se živí mikroby, prachem a podobně. Kukla může zůstat v klidu i několik měsíců. Bleší dospěláci viditelní na psovi tvoří cca 5 % celkové populace, 95 % jedinců se nachází v okolí. Průměrně trvá doba od nakladení vajíčka do vylíhnutí dospělé blechy 4 až 5 týdnů. Nepříjemnou vlastností blech je jejich schopnost vydržet i roky bez potravy.

Líhnou se až za přítomnosti hostitele

Vajíčka a larvy se vyvíjí mimo tělo hostitele. Vyskytovat se mohou v jeho pelíšku, na pohovce, závěsech, v kobercích, spárách, anebo mezi parketami. Za několik týdnů je dospělá blecha připravená vylíhnout se z kukly, ale čeká na přítomnost hostitele. Když se začnete po prostoru pohybovat, způsobíte vibraci a dojde k vylíhnutí dospělých blech, které se na vás vrhnou ze všech stran.

Prevence je základ

Jako u každého škůdce, i tady platí, že nejlepší i nejlevnější je prevence. Musíte pravidelně odblešovat svoje mazlíčky. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo pravidelně koupe zvíře šamponem proti blechám, jiný aplikuje antiparazitikum, někdo má raději obojky proti blechám. A právě o tom, jak správně aplikovat pejskům antiparazitní přípravky, jsme již psali zde. Dále je třeba pravidelně čistit pelíšek, a pokud k vám někdy zvíře zavítá do postele, prát ložní prádlo minimálně na 60 °C. Nutné je pravidelně vysávat a utírat prach, abyste případná vajíčka odstranili dřív, než ve svém vývoji pokročí. Pokud už problém s blechami nastane, máte několik možností. 

Už jsou tady, co teď?

  • Vyperte psí a kočičí pelechy.
  • Nechejte vyčistit sedačku nebo koberec.
  • Vyperte ložní prádlo, a to zejména tehdy, pokud s vámi zvíře spí v posteli.
  • Pořádně vyluxujte a vytřete obydlí dezinfekcí.
  • Pořiďte zvířeti antiparazitní ochranu.

Existuje řada volně prodejných sprejů nebo postřiků proti blechám, kterými můžete vcelku úspěšně nad blechami zvítězit. Před zásahem je třeba pečlivě vysát, po vyluxování sáček vyměnit a plný odnést pryč z bytu, všude precizně utřít prach a maximum prádla včetně pelíšku vyprat alespoň na 60 °C. I po zásahu je třeba pravidelně vysávat a utírat prach, ale vyvarovat se intenzivního vytírání, aby se nesnížila účinnost postřiku. Počítejte s tím, že po aplikaci postřikem budete muset nechat byt alespoň 5 hodin zavřený a prázdný. Pokud chováte doma rybičky, před zásahem akvárium ideálně zakryjte a vypněte filtraci. Po zaschnutí přípravků se můžete do obydlí zase vrátit.

Věděli jste, že…

Blechy dokážou kousnout až 400x denně a nasát 15x více krve, než je jejich vlastní hmotnost?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená zavazadla v letadlech

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou...

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky...

Orientální pohádku, luxus a příjemné teploty. To všechno...

Skvělý tip na podvečerní výlet: Vypravte se do sovího ráje...

Blíží se sezóna karnevalů. Ten nejbláznivější vypukne...

Zavřít reklamu