Doplňujte akvarijním rybám v létě kyslík, stačí k tomu obyčejný filtr

Mazlíčci 27. července 2019 | 08:55 — Veronika Prášilová
Horké letní dny kladou zvýšené nároky na mnohé živočichy žijící nejen ve volné přírodě, ale také na ty, které chováme doma. Zvláštní pozornost si mimo psů a koček zaslouží také živočichové žijící v akváriích, pro něž mohou být letní teploty až život ohrožující.
Další 4 fotografie v galerii
Letní teploty snižují v akváriu množství kyslíku / Shutterstock

Jak by měla péče o akvária a jejich obyvatele v létě vypadat, se dozvíte na následujících řádcích.

S rostoucí teplotou klesá kyslík

S rostoucí teplotou okolí se zvyšuje také teplota vody v akváriu. Většina jeho obyvatel nemá s tímto nárůstem problém, ale pouze za předpokladu, že se jim dostává kyslíku. A právě jeho množství s rostoucí teplotou klesá. Neznamená to však, že je zapotřebí začít vodu ochlazovat, ale je třeba zajistit její pohyb tak, jako tomu bývá v přírodě.

Důležitá je cirkulace

V řekách či potocích voda přirozeně proudí, ve stojatých vodách se o její dostatečný pohyb zase stará vítr. A i v akváriu lze pohyb vody velmi snadno zajistit, a sice za pomoci filtru, který vodu nejen čistí, ale zároveň zajišťuje její průběžnou cirkulaci. Proto pokud máte kvalitní filtr, který pravidelně vymýváte a udržujete jej v čistotě, nemusíte se o obyvatele vašeho akvária bát. Dokonce do něj nemusíte instalovat ani vzduchovací kamínek.

Vyčistit, odkalit, provzdušnit

Údržba filtru však není v horkých letních dnech to jediné, co přispívá ke správné rovnováze prostředí v akváriu. Samozřejmostí by mělo být jeho pravidelné čištění a odkalování, kontrola vzduchového i čisticího filtru a především dodržování důležité zásady: ryby nesmíte v žádném případě překrmovat.

Dodržujte režim bez výkyvů

Může se také stát, že vám budou ryby vyplouvat často k hladině a pomyslně lapat po dechu. Není to však z důvodu, že by měly málo přirozeného kyslíku, ale proto, že jsou tráveny dusičnany. Příčinou toho je špatná údržba akvária, v němž se mimo jiné mohli usídlit nežádoucí paraziti.

Je proto nutné udržet v akváriu naprosto běžný režim jako v jiné části roku, bez výkyvů a kolísání, s nutností zachování maximální čistoty vody. Pokud tedy budete dodržovat všechna pravidla, na která jste zvyklí, bude se i vašim rybkám dařit skvěle.

A pokud si zatím na chov rybiček netroufáte, zkuste si doma pro začátek vytvořit rostlinné terárium. Sice v něm nemůžete pozorovat ladně plující rybky, ale i tak se může stát zajímavou dominantou vašeho domova. Co k jeho vytvoření budete potřebovat, si můžete přečíst v našem článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným pilotům

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Zavřít reklamu