Zbavte svou kočku škrábání nábytku přírodní cestou a jednou provždy

Mazlíčci 22. dubna 2019 | 10:50 — Veronika Prášilová
Na jaře se probouzí nejen příroda, ale také pudy našich čtyřnohých mazlíčků. Po nových láskách se ohlížejí nejen naši psi, ale také kočky, ať už žijí u nás v domácnosti nebo na dvorku. Pokud však máte kočku v bytě, může se stát, že ji touha po navazování nových kontaktů přiměje k tomu, že vám začne škrábat nábytek.
Další 4 fotografie v galerii
Z roztomilého mazlíčka se rázem stane šelma, která škrábe, co jí přijde pod packy / Internet

Stejně tak může kočka reagovat ve chvíli, kdy bude v jejím okolí více soků, ze kterých bude nervózní.

Jelikož se jedná o přirozený instinkt koček, které si takto hlídají své teritorium, stejně jako si brousí drápky či se protahují, musí se na ně chytře. Jednak existují přírodní přípravky, které dokáží díky svému pachu kočku z místa odpudit, případně lze také kočičí přirozený návyk upravit tak, aby škody byly co nejmenší.

Zbavte kočku přebytečné energie

Základem je dopřát kočce možnost vybít si energii. Na trhu existuje mnoho druhů různých škrabadel, šplhadel a prolézaček, ale vyrobit si je můžete i sami. Poslouží vám suché kmeny, staré police, lana a podobné věci. Jen dávejte pozor, abyste při výrobě nepoužili stejný materiál, jako má váš nábytek, tedy textilie nebo stejné dřevo.

Kočka často škrábe jen tak z nudy, abyste ji co nejvíce zabavili, udělejte jí prostor na parapetu, odkud může pozorovat dění venku. Takto se kočky dokáží zabavit dlouhé hodiny. A když dostane chuť si hrát, její pozornost upoutají také různé míčky, klubíčka ze starých textilií, visící či hrkací hračky a tak podobně. Jak kočkám jednoduše a levně udělat hračky jsme psali zde.

Dříve se také radilo postříkat kočku rozprašovačem či dětskou vodní pistolkou, když začne škrábat na nevhodném místě. Od této formy „trestu“ se snad již upustilo, jednak kočku stresuje a jednak by mohla špatně vyhodnotit, čeho se má bát. Místo nádoby s vodou by mohla nabýt dojmu, že ji nemáte rádi, a to asi nechcete, že?

Pro kočku nepříjemné vůně a pachy

Jestli máte pro kočku připravené prostory, kde může beztrestně škrábat, pojistěte si místa zapovězená. Kočky jsou vysoce citlivé na vůně a pachy. A některé opravdu nemají rády. Mezi nejúčinnější odpuzovače patří citrusy. Pár kapek na kuchyňské lince, koberci či nohách židlí a stolů a kočka si dobře rozmyslí, jestli se na ně příště pustí.

Ovšem silná koncentrace by mohla na nábytku zanechat skvrny. Doporučuje se tedy například na poličky umístit misku s citronovou kůrou a sušenou levandulí. Pro vyšší účinnost můžete přidat i pár kapek citronového nebo levandulového esenciálního oleje. Ten můžete přimíchat i do rozprašovače s vodou a lehce jím postříkat koberce, koupelnovou předložku, sedačky, záclony a jiné.

Na místech, kde by kočky neměly lozit, můžete také pěstovat citronovou trávu, levanduli nebo blahovičník citroníkový (Eucalyptus citriodora). Nejen, že hezky vypadají a voní, ale kočky je přímo nesnášejí.

Přírodní odpuzovač škrábajících miláčků

Jestli to vaší micině bude málo, přejít můžete na těžší kalibr. Ten sice není tak „voňavý“, ale je stále přírodní – éterický olej z černého pepře (piper nigrum). Ten by měl kočku spolehlivě odpudit. Vám ale naopak udělá dobře. Jeho esenciální látky mají prohřívací účinek na svaly a klouby a jsou vhodné při nachlazení a chřipce. Zároveň působí preventivně, což je v tomto podzimním období příhodné.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Sledování polohy svých uživatelů. Internetový gigant čelí rozsáhlé žalobě

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Zavřít reklamu