Žere váš pes trávu? Měli byste zpozornět

Mazlíčci 11. dubna 2019 | 10:21 — Veronika Prášilová
Taky se vám občas stává, že se vaši čtyřnozí mazlíčci začnou při procházce pást? Nebojte se, ve většině případů tento zvyk neznačí nic vážného, ale jsou případy, kdy byste měli být více na pozoru.
Další 3 fotografie v galerii
Žraní trávy u psů není neobvyklé / Internet

Týká-li se to také vašeho mazlíka, pojďte si s námi přečíst, jaké jsou nejčastější důvody pro tuto hostinu.

Základem všeho je, že nic se nemá přehánět. Takže pokud si váš miláček sem tam okouše pár stébel trávy, není to pro něj nijak škodlivé ani nebezpečné. Je však důležité hlídat, aby se trávy nepřejedl, často z jejího jezení nezvracel a nehubnul. Pokud byste to zpozorovali, měli byste navštívit veterináře.

Proč psi žerou trávu

Spásání trávy má však obvykle mnohem prozaičtější důvod. Váš pes to obvykle dělá proto, že si potřebuje vyčistit žaludek poté, co zblajznul něco, co mu nesedlo. Nejčastější příčinou je jídlo nebo třeba bodlák, který si po procházce vykousal ze srsti. Často se však stává, že se přejí, protože nemá pověstnou záklopku a žere, dokud v misce něco má. Jeho pudy ho pak přimějí napást se trávy, kterou posléze vyzvrátí a tím se mu uleví.

Spásání mladé a šťavnaté trávy však může značit také to, že vašemu pejskovi něco chybí. Velmi často se jedná o vlákninu nebo některé minerální látky. V takových případech zvažte, zda je krmivo, které mu dopřáváte, skutečně komplexní a neměli byste ho změnit. Mnohým chovatelům se například osvědčila metoda takzvaného barfování, tedy jistého druhu zdravé psí stravy.

Všeho s mírou

Existují také případy, že pejsci trávu spásají proto, že jim jednoduše chutná. Je pro ně obdobou salátu, který si dopřáváme my lidé. I tady ale platí, že všeho s mírou, protože nadbytečná konzumace trávy může psovi způsobit gastritidu. Rozhodně byste ho také neměli nechat okusovat trávu tam, kde nemáte jistotu, že nebyla chemicky ošetřena, například u pravidelně osazovaného pole.

Zcela nejprozaičtějším důvodem, proč se vám pes pouští třeba i do dobře pěstěného pažitu na zahradě, je to, že se jednoduše nudí. I tady ale musíte zapojit své kontrolní mechanismy, protože stále platí, že přemíra zkonzumované trávy může pejskovi způsobit zdravotní problémy. Vymyslete mu proto jinou zábavu, která ho od tohoto neduhu odpoutá.

Když tráva není příčinou

Stejnou pozornost byste měli věnovat také tomu, pokud je pejsek například apatický a jeho jedinou snahou je dostat se ke stéblům trávy, může to ukazovat na zdravotní problém, který se snaží vyřešit tímto pojídáním. V takovém případě byste neměli otálet a zamířit na veterinu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Zavřít reklamu