Rozmyslete si dobře přilepšování od stolu, můžete tím vašeho psa ohrozit

Mazlíčci 10. března 2019 | 16:59 — Veronika Prášilová
Pár brambor od oběda, po kávičce sušenku, dolízat jogurt. U mnoha majitelů psů docela běžná praxe. Kousek toho, kousek toho, to přece psa nezabije, říkáme si často. Jenže ono takové přilepšování může našeho mazlíčka opravdu ohrozit na životě, nebo mu přivodit zažívací obtíže. Není od věci si občas připomenout, které potraviny by pes neměl a které jsou vyloženě život ohrožující.
Další 3 fotografie v galerii
Velmi často bývá pejskům špatně po lidském jídle a nevhodném přilepšování / Internet

O většině potravin na psím „black listu“, tedy seznamu zakázaných potravin, jste určitě slyšeli a svým miláčkům je nedáváte, ale věříme, že se dozvíte mnoho užitečných informací.

Kosti, kůstky, kostičky

O kostech se vedou dlouhodobé spory. Někdo je zavrhuje zcela, někdo naopak doporučuje. Rozhodně nevhodné jsou pro psy kosti vařené, které jsou křehké a lehce se odlamují ostré kusy. To platí i u kuřecích kostí v jakémkoliv stavu; kvůli jejich štěpivosti a možnému poškození střev či žaludku je psovi v žádném případě nedávejte. Výjimkou jsou klouby a šlachy, na kterých si pejsci mohou směle pochutnat.

Syrové kosti by pro psa neměly být problém, jak tvrdí odborníci. Ovšem je také důležité, zda je psovi dáváte odmala. Pokud mu jen občas naservírujete pěkně macatou syrovou kost, nedivte se, když to psovi způsobí zažívací obtíže, protože na to není zvyklý.

Sladkosti i bez cukru mohou psa ohrozit

Myslíte-li si, že když pejskovi občas dopřejete pár sušenek, uděláte mu dobře, mýlíte se. Radost ano, ale dobrou službu mu určitě neuděláte. Jednak pejskům neprospívá mouka ani cukr, jednak byste si měli dávat pozor na případná sladidla.

Ta jsou často na umělé bázi, což není pro psa vhodné, ale ani takový xylitol, přirozený cukrový alkohol vyskytující se i v ovoci či zelenině, není pro psy dobrý. Xylitol dokonce zvyšuje hladinu inzulinu, která může vést ke slabosti, ztrátě koordinace a křečím. Výsledkem může být poškození jater a další nepříjemnosti.

Čokoládu ani náhodou

Pro člověka sladké mámení, pro psa lístek do nebe. Nechceme strašit, ale taková čokoláda často je. Proto se řadí mezi nejhorší potraviny a pes by se k ní vůbec neměl dostat. Čokoláda obsahuje mimo jiné teobromin, který psa může i zabít. Stimuluje totiž mozkovou kůru a srdeční činnost, psa tak může postihnout hyperaktivita, nekoordinované pohyby, záchvaty křečí a dokonce až srdeční selhání.

Hrozny jsou hrozné, rozinky horší

Vysoká toxicita hroznů pro psí organismus je, věříme, dostatečně známá, i když se stále přesně neví proč. Hovoří se o alergii, která může mít za následek selhání ledvin. Některým pejskům pár hroznů neuškodí, jiné by mohly zabít. Raději to tedy nezkoušejte. A už vůbec ne s rozinkami. Dokonce se již stalo, že smrt byla způsobena pouhými osmi rozinkami!

Dalším nebezpečným ovocem je avokádo. Persin v něm obsažený poškozuje plíce, srdce a další tkáně. Jinak je pro psy ovoce neškodné, kousek jablka nebo hrušky jim dopřát můžete. Pozor jen na ovoce nezralé, které obsahuje dráždivé kyseliny, a naopak ovoce přezrálé, to by mohlo v žaludku začít kvasit a způsobit nadýmání a jiné trávicí obtíže.

Co dalšího pejskům odepřít

Obecně se dá říci, že psi by neměli jíst lidské jídlo, tedy ani dojídat. Problémem je sůl, koření, ale i suroviny jako brambory, cibule, česnek, rajčata a další. Raději pejskovi nezkoušejte dávat ani žádné ořechy a jádra, která jsou silnými alergeny podobně jako u lidí. Pes nemůže ani droždí, tučné mléčné výrobky nebo játra a bílky v syrovém stavu.
 
Často lidé svým mazlíčkům přilepšují, protože nedokáží odolat jejich „psím očím“. Jestli je toto důvod, proč svému nejlepšímu příteli dáváte i lidské jídlo, přečtěte si, jak psa odnaučit loudit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Potápěči objevili v zatopené jeskyni pravěký důl. Lidé používali zvláštní způsob těžby

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Zavřít reklamu