I psi mohou trpět anorexií. Bez odborné pomoci se zřejmě váš mazlíček neobejde

Mazlíčci 06. března 2019 | 16:49 — Helena Malá
Pokud jste si mysleli, že anorexií trpí jen lidé, hodně jste se spletli. Tato nemoc totiž může potkat i psy nebo kočky. A tak jako u lidí i u psů je porucha příjmu potravy vážný problém.
Další 3 fotografie v galerii
Psí anorexii není radno podceňovat / Internet

Anorexie se u pejsků projevuje tak, že ztratí chuť k jídlu nebo zvíře není schopno potravu přijmout. Příčin anorexie je mnoho, většinou je ale ztráta chuti k jídlu prvním příznakem nějaké nemoci. Může se jednat o onemocnění zažívacího traktu, ledvin, krve, očí, tlamy a nosu, krku, kůže, mozku a spousty jiných orgánů. Nechutenství může být způsobeno také bolestí jakéhokoliv původu.

Na druhou stranu některá zvířata mohou odmítat stravu z daleko jednodušších příčin. Například při změně krmiva, po přestěhování, s příchodem nového zvířete do rodiny a podobně. Nezávisle na tom, co nechutenství způsobuje, pokud přetrvává déle než 24 hodin, je třeba mu věnovat pozornost. Zejména u štěňat do šesti měsíců věku.

Odborná pomoc

Pokud vašeho psa trápí nechutenství, určitě byste měli vyhledat pomoc veterináře. Ten může provést různá vyšetření, a to nejen klinická, ale i různá speciální.

Anorexii je možné vyléčit mnohými způsoby. V každém případě je potřebná lékařská péče a odborná pomoc. Veterinář by měl zjistit příčinu poruchy a následně stanovit vhodnou terapii.

Léčba

Pokud lékař zjistí, že nechutenství je důsledkem nějaké konkrétní nemoci, zaměří se na její vyléčení. Někdy může jít například o tak silné nánosy zubního kamene, že psovi nedovolí jíst.

Podpůrnou léčbou, kdy je už pes hladověním opravdu zesláblý, mohou být například infuze, krmení z ruky, podávání léků podporujících chuť k jídlu a podobně. Podpůrná léčba ovšem neléčí příčinu, která vedla k nechutenství. Jenom pomáhá zvířeti zvládnout nejtěžší fázi onemocnění.

Nepodceňte příznaky

Bohužel mnozí majitelé si vůbec nepřipouští, že by jejich čtyřnohý parťák mohl trpět anorexií. Nevěnují proto příznakům nemoci sebemenší pozornost. Jenže to je chyba. Když se porucha příjmu potravy u psů vyskytne, je to nadělení a musí se s ním rychle zamířit k lékaři.  

Snažte se proto doma vypozorovat možné příčiny vyvolávající nechutenství a pomoct psovi přijímat potravu. Veterináře informujte o všech změnách, které mohly k nechutenství vašeho psa přispět a dávejte pozor na veškeré další příznaky. I zdánlivá maličkost může velmi usnadnit pátrání po vyvolávající příčině nemoci.

Abyste předešli odvodnění, lze pejskům podávat rehydratační roztoky do vody. Poraďte se s veterinářem. Snažte se psovi také více podstrojovat. Zkuste mu jídlo mírně ohřát, aby více vonělo. Zařaďte do jeho jídelníčku trochu domácí vařené potravy nebo zkuste krmení z ruky. O vážných nemocech, které pejsky často ohrožují na životě, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu