Trávíte s pejskem dlouhý čas venku? Pak pozor na bolestivé omrzliny

Mazlíčci 06. února 2019 | 17:34 — Veronika Prášilová
Procházky venku čtyřnozí miláčci jednoduše milují. Ne každé období je však pro takové špacírování vhodné, ba naopak. Dlouhý pobyt venku v počasí, které právě panuje, může zadělat na pořádný problém.
Další 3 fotografie v galerii
Venčení musí být svižné a rychlé / Depositphotos

Pokud totiž své pejsky dostatečně neoblečete či jinak nezabezpečíte, hrozí jim vznik omrzlin. Ty jsou často velmi bolestivé a mohou mít nepříjemný konec.

Zkraťte vycházky na minimum

Nejlepší prevencí proti vzniku omrzlin je zkrátit v chladném počasí pobyt venku na minimum. A zvláště, klesnou-li teploty k minus deseti stupňům Celsia. Právě tyto teploty v kombinaci se vzdušnou vlhkostí mají vznik omrzlých bolavých míst na svědomí.

Která místa jsou ohrožena

Omrzliny nejčastěji vznikají v místech, která jsou holá, případně velmi málo osrstěná, tedy na okrajích uší, polštářcích na tlapkách, na koncích ocásků nebo v okolí genitálií. Mírnější formy se projevují chladnou a bledou kůží, která naštěstí po ohřívání zčervená a získá zpět svou citlivost.

První pomoc při lehčí formě

Postižená místa lehce omýváme studenou vodou, jejíž teplotu pomalinku zvyšujeme. Místa po omrzlinách namažeme hojivou mastí, lehce ovážeme a raději vyhledáme veterináře, aby postiženou kůži zkontroloval.

Pozor na puchýře

Jsou-li omrzliny horší, začne být kůže v místě postižení zažloutlá a začne vytvářet puchýře, které hrozí prasknutím. V této fázi je nutné navštívit veterináře ihned, a také přistupovat k péči s velkou opatrností, jelikož hrozí, že by se do případně otevřené rány dostala infekce.

Nic nepodceňte

Bojuje-li však váš pejsek s tím, že postižené místo zůstává tvrdé a necitlivé i přes veškerou péči, navíc kůže začíná fialovět a nekrotizovat, počítejte s tím, že bude nejspíš zapotřebí chirurgický zákrok. Rozhodně tento problém nepodceňujte, opakovaná návštěva a pomoc veterinárního lékaře je v takových případech nezbytná.

Hlavně pohyb, žádné lelkování

Pokud však dodržujete všechny zásady správného venčení, tedy krátký a intenzivní pobyt venku, kdy je pes neustále v pohybu, nemusíte se vzniku omrzlin obávat. Myslete však na to, že i přesto potřebují péči minimálně jeho packy, které v aktuálním počasí velmi trpí. O tom, co je nejvíc ohrožuje a jak můžete svému mazlíčkovi ulevit, si můžete přečíst v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Eliška Bučková přistižena ve svatebních šatech! Bude se snad vdávat?

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu