Jak pečovat o pejska v zimě, aby se měl dobře. Dieta, hygiena, oblečky

Mazlíčci 12. prosince 2018 | 08:19 — Veronika Prášilová
Majitelé psů celoročně žijících venku jsou zkušení chovatelé a vědí, co jejich miláček potřebuje i v zimním období. My, co máme pejsky doma, často tomuto období nevěnujeme zvláštní pozornost. Přitom je to velmi důležitá součást celoročního koloběhu. Pojďte se tedy s námi podívat na základní oblasti, které bychom neměli podcenit.
Další 3 fotografie v galerii
Nezapomeňte v chladných dnech na péči o své miláčky / Depositphotos

Psi, kteří s námi žijí doma, jsou v zimě paradoxně více ohrožení, protože procházky po venku několikrát denně s přechodem z tepla do zimy a zpět pro ně znamenají velký teplotní výkyv. Pokud máte doma 20 stupňů Celsia, a venku je například minus 10 stupňů Celsia, je to přeci jen třicetistupňový rozdíl!

Oblékat pejska, nebo ne?

Takové obrovské teplotní výkyvy jsou samozřejmě velkou zátěží především pro malá a střední plemena. Pokud je váš pes navíc krátkosrstý nebo ostříhaný, jeho přirozená teplotní ochrana je ta tam. Jestliže je váš pes zdravý a vyrazíte s ním na krátkou, ale ráznou procházku, oblékat jej nemusíte. Pokud ale máte štěně, malé krátkosrsté plemeno, jdete na delší procházku, nebo pejsek či vy nemůžete jít svižným tempem, neuděláte chybu, když jej obléknete.

Doporučuje se takový obleček, který pejskovi zakryje záda, holé bříško a ledviny. Pes by neměl být v oblečku těsně zakrytý celý, mohl by se přehřát a nachladit. Obleček se také doporučuje, pokud je venku hodně sněhu a pes se v něm bude brodit delší dobu.

Zimní procházky

Četnost a délku procházek bychom měli přizpůsobit rázu počasí. Za krásného slunečného zimního dne se budete moci procházet déle než v plískanici a silném větru. Psům také bude dělat problém chůze ve zledovatělém terénu nebo namrzlých chodnících. Zde není od věci mít doma připravené psí obutí. To se bude hodit i kvůli posoleným chodníkům.

Pozor na sůl v tlapkách

Nechcete-li pejska stresovat botkami, před procházkou mu namažte tlapky ochranným krémem. Existují speciální psí, ale vystačíte si i s obyčejnou indulonou či krémem na podobné bázi. Po procházce pejskovi tlapky omyjte vlažnou vodou a znovu ošetřete mastí. Za velkých mrazů a před delší procházkou můžete namazat neosrstěným plemenům také ouška.

Nasaďte pejskovi dietu

Nechceme vašemu miláčkovi upírat jídlo, berte jen v potaz, že v zimě má nejspíše méně pohybu, na přechodné období mu proto nasaďte méně kalorickou stravu, abyste nemuseli omezovat její množství. A také proto, abyste se na jaře nedivili, že se váš miláček poněkud zakulatil.

Koupejte jen v nutných případech

Ani v zimě nezanedbávejte pravidelné vyčesávání a vystříhávání srsti mezi polštářky tlapek, kde by se mohla usazovat sůl nebo tvořit zmrazky, které mohou při chůzi pejska bolet. V zimě byste také měli omezit koupání, které může oslabovat přirozenou ochrannou mastnou vrstvu. Pořiďte si také psí „zimní“ šampon. Ten je uzpůsobený tomuto období a obsahuje oleje a další speciální výživné látky pro srst.

I pes může onemocnět

Naše rady berte jako obecná doporučení pro menší a střední plemena, každý pes má individuální potřeby vzhledem k věku, velikosti, srsti, aktuální kondici a dalším faktorům. Budete-li mít jakékoliv zimní otázky, poraďte se se svým veterinářem. Aby váš mazlíček mohl v zimě spokojeně odpočívat, udělejte mu paradní pelíšek

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zamilovaná herečka Patricie Solaříková si užívá zimních radovánek v Rakousku

Přemýšlíte, čím provonět koupelnu? Zkuste vlastní...

Chybí vám přes zimu bylinky? Pěstovat si je můžete doma

Pár rad, jak vyčistit hrnec a sporák od připáleného mléka

Chcete nápaditý a praktický doplněk do obýváku? Vyměňte...

Leden je ideální čas pro první výsev některých zahradních...

Máte po babičce příbory z alpaky? Stačí pár účinných, a...

Zavřít reklamu