Vyvádí váš pes po vašem odchodu doslova psí kusy? Možná trpí separační úzkostí

Mazlíčci 24. srpna 2018 | 12:14 — Šárka Vondráčková
Nekonečné kňučení, štěkání nebo dokonce vytí, kdykoliv se hnete z domu. Tento problém trápí nejednoho chovatele psa. O co jde? Říká se tomu separační úzkost.
Další 4 fotografie v galerii
Takový pejsek při odloučení neskutečně trpí / Shutterstock

Když si domů přivedete nového pejska, obvykle se těšíte na chvíle, které spolu strávíte. A v tu chvíli ani nepřemýšlíte o tom, že by váš nový čtyřnohý kamarád měl mít nějaké „vady na kráse“. A když se jednoho dne objeví třeba taková separační úzkost, pak to nejednoho chovatele doslova zaskočí. A trápí to nejenom majitele psa, ale především vaše sousedy, kteří musejí snášet hodiny naříkání vašeho miláčka.

Neobvyklé chování

U vašeho pejska se může objevit celá řada symptomů, které jsou ještě více viditelné ve chvíli, kdy se chystáte odejít z domu. Může trpět na stresovou průjmovitou stolici, tachykardií, velmi zrychleným dýcháním, zvýšenou tělesnou aktivitou, sliněním, třesem, odmítáním jídla i vody. Může také začít kálet i močit v bytě, i když to dřív nedělal. Stejně se může začít se sebepoškozováním. Při příchodu vás až přehnaně a bouřlivě vítá.

Netrestejte ho

Uvědomte si v první řadě, že váš pejsek je prostě v neustálém stresu, obrovsky trpí a v některých případech může i uhynout. Rozhodně ho za jeho chování netrestejte, nezavírejte jej ani do místnosti či do klece. Tím by se jeho stav mohl ještě více zhoršit.

Hlavně nebýt sám

Samozřejmě, že v první řadě je potřeba vyloučit jakýkoliv zdravotní problém. A pak je nejdůležitější zajistit, aby pes se separační úzkostí nezůstával sám. Svěřte ho po dobu své nepřítomnosti někomu, koho pes zná a kdo se o něj dokáže postarat. Důležité je, aby se pejsek uklidnil a přestal být už v neustálém napětí a stresu.

Vlastní pelíšek

Pokud váš pejsek ještě nemá vlastní pelíšek a spí s vámi v posteli, odbourejte to. Důležité je, aby měl svůj pelíšek. Vyrobte mu jej třeba z vašeho starého svetru. Návod, jak na to, jsme psali zde. Naučte ho, že jeho pelíšek je také příjemné místo, dávejte mu na něj dobroty, když vás poslechne a dojde si na něj.

Naučte ho samotě

Když budete se svým psem společně doma, nenechejte se od něj pronásledovat, kamkoli se vydáte, například i na záchod, či do koupelny. Zabavte ho třeba nějakou novou hračku, kostí, nebo žvýkací pamlskem a začněte s tím, že se na chvíli budete psovi ztrácet z dohledu. Pro začátek postačí pohyb po bytě, pak za sebou zavírejte dveře mezi pokoji a nakonec se zkuste vydat i za dveře vchodové, třeba jen vynést koš. A postupně tyto intervaly prodlužujte. Hlavně nespěchejte, opravdu postupujte krůček po krůčku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu