Nevíte, jak naučit kotě na záchod? Poradíme vám

Mazlíčci 22. srpna 2018 | 11:27 — Šárka Vondráčková
Pořídili jste si kotě, ale stále vám dělá potřebu na podlahu?  Na záchod jej totiž musíte naučit. A není to zas až tak těžké. Je ovšem důležité najít vhodný záchod pro vaše kotě a naučit ho do něj chodit.
Další 4 fotografie v galerii
Kočka je svéhlavé zvíře, ale dokáže se spoustu věcí naučit / Shutterstock

Kočka domácí vždy byla a bude kočkovitou šelmou. Její povaha je svobodomyslná, divoká a hrdá. Proto pokud si pořídíte kočku, je potřeba si uvědomit, že máte doma tvora, který je svůj. Nebude se učit triky a poslouchat na slovo. Některé věci se však při soužití s člověkem ovšem naučit musí. Například by měla vykonávat svou potřebu do kočičí toalety.

Uzavřený či otevřený?

V první řadě je potřeba kočce vybrat vhodnou toaletu. Na výběr máte otevřenou nebo krytou. Těžko říci, co z toho bude vaše kočka preferovat. Jsou totiž typy zvířat, které mají raději uzavřené prostory. Jejich výhodou je to, že kočky nevyházejí své výkaly a stelivo ven, navíc tolik nezapáchají. Takže jestli jste upřednostnili uzavřenou toaletu, myslete na to, aby byla dostatečně velká. Kočky potřebují dost místa na to, aby se v záchodě mohly otočit.

Dejte mu čas

Záchod nedávejte nikam, kde se stále něco děje, jako například do kuchyně. Ideálním místem pro kočičí záchod je snadno přístupné, klidné místo, na kterém kočku nebude nic rušit. Zkuste záchod důmyslně ukrýt na různá místa, kde nebude na očích ani vašim návštěvám. Více na toto téma jsme psali zde. Pokud ale kočka nechce do uzavřeného prostoru, můžete jí pomoci si na něj zvyknout tím, že sundáte dvířka, kterými se do nich leze a vrátíte je na místo, až si na záchod kočka zvykne.

Kočkolit bez aroma

Při výběru steliva dbejte na to, aby co nejméně prášilo, protože prach by mohl kočce podráždit plíce. Kupte takový kočkolit, který z moči vytvoří pevné kuličky. Pokud možno se vyvarujte aromatizovaného steliva, protože byť vám voní, kočce by naopak mohl vadit, a tím pádem by šla raději konat svou potřebu jinam, třeba na koberec. A to by se vám určitě nelíbilo. 

Postavte kotě do záchodu

Jakmile si kotě přinesete domů, vezměte ho a postavte ho do záchodu, aby si zvyklo na jeho pachy. Nechejte ho tam několik minut. Pak jej dávejte do záchodu po každém jídle, po probuzení a po jiných činnostech. Jakmile si kotě dřepne na jiném místě, ihned ho přeneste do záchodu.

Zvíře netrestejte 

Kočku netrestejte, ani na ni nekřičte, pokud se jí to hned nebude dařit. Jinak si záchod spojí s nepříjemnými pocity a nebude pak na něj chtít chodit. Stejně tak ji nebijte, jinak se vás bude bát. Pokud kotě udělá louži, nemáchejte mu v ní čenich. Klidně ho nechejte k louži přičichnout a potom ho odneste do záchodu.

Zbavte se velkých květin

Jestli vám kočka udělá někde v domě loužičku, ihned to ukliďte. Protože jinak se může stát, že si kočka na toto místo zvykne a bude se tam pravidelně vracet. Vyhnete se tím tomu, že se kočka bude vracet stále na stejné místo. Rovněž odstraňte z domu velké květiny v květináčích, protože ty by mohla kočka používat místo záchodu. Koťata instinktivně zahrabávají své výkaly, takže je přitahují písčité a hlinité povrchy. Proto je nutné zajistit, aby byl kočičí záchod jediným místem v domě, na  které bude chodit konat svou potřebu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a cestovky se musí přizpůsobovat

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a...

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně...

Máte rádi televizní soutěže? Vydejte se po stopách té...

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve...

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou...

Zavřít reklamu