Pes vs. eskalátor. Naučte svého mazlíčka jezdit na schodech

Mazlíčci 18. srpna 2018 | 14:08 — Šárka Vondráčková
Jestli jste si nedávno koupili psa nebo s ním často cestujete, je potřeba jej naučit jezdit na eskalátorech. Poradíme vám, jak na to, aby se jezdící schody pro vašeho miláčka nestaly noční můrou.
Další 3 fotografie v galerii
Pro psy bývají jezdící schody nepříjemné a mají z nich strach / Internet

Už od raného věku, kdy se pejsek socializuje, je nutné počítat s tím, že bude také cestovat společně s vámi, ať už autem, pěšky nebo na kole. I na něj si pejsek musí zvyknout a na toto téma jsme psali zde. A na řadě míst, ať už v podchodech, v metru, na nádražích či v nákupních centrech, se můžete potkat s eskalátory. Pro vás je to hračka nastoupit a jet, ale ne pro psa. Schody se mu pod tlapkama pohybují a pes obvykle reaguje tím, že se bojí a neví, co má dělat dál. Jak ho to naučit?

Chce to čas 

V první řadě je dobré si vyhlédnout málo frekventované jezdící schody, které jsou krátké a ani moc hlučné. Pak začněte s nácvikem. Počítejte s tím, že to bude nějakou dobu trvat, než na eskalátor pejska naučíte.

Nezapomeňte na odměny                                                                                     

S sebou si vezměte také dostatečné množství pamlsků, které váš pejsek miluje, protože jej budete často odměňovat. Potom se s pejskem kolem eskalátoru několikrát projděte, aby si zvykl i na jejich hluk. Občas se u něj zastavte a klidně mu sami ukažte, že je to bezpečné.  

Zopakujte povely

Ještě než se se psem vydáte na schody, zopakujte si v jejich blízkosti povel „sedni“! Pokud tak učiní, tak nezapomeňte na odměnu.

Pomalé přibližování

Psa nikdy k jízdě nenuťte. Začněte s tím tehdy, až se nebude bát ke schodům přiblížit. Takže někdy to může být skutečně i běh na dlouhou trať. Ale jakmile se osmělí, jděte na první jízdu. Vezměte do ruky pamlsek a zvolna jděte se psem na vodítku k eskalátoru. Pokud se pes zastaví nebo zpomalí, nalákejte je na pamlsek. Postup s přiblížením k eskalátoru opakujte a případně opět odměňujte. Pes si tak spojí, že s každým přiblížením k eskalátoru na něj čeká chutná odměna.

První jízda

A teď se váš pes poprvé sveze. Znovu jděte se psem pomalu k eskalátoru. Vy na něj vstupte jako první a zároveň psovi neustále nabízejte pamlsky. Může se stát, že se pejsek na poslední chvíli zastaví. V takovém případě je lepší opakovat celý nástupní rituál od začátku. Jakmile je váš pes všemi čtyřmi na eskalátoru, nešetřete pochvalou a odměnami. S nimi nepřestávejte po celou dobu jízdy. Pak je třeba, aby se pes soustředil na výstup, tak s odměňováním přestaňte. Nakonec dejte povel, aby z eskalátoru vystoupil. Opět jej odměníte pamlskem a pochvalou.

Jízda v sedě

Až si pejsek na schody zvykne, můžete mu dát během jízdy povel pro sednutí. Díky tomu se bude cítit při jízdě bezpečněji. Při tom ale dávejte pozor, aby se mu mezi schody nedostal ocas, nohy, drápy nebo chlupy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědcům se podařilo změnit krevní skupinu. Tento objev může zachránit miliony životů

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu