Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých rad

Mazlíčci 11. srpna 2018 | 14:33 — Šárka Vondráčková
Plánujete si na víkend výlet na kole a chcete sebou přibrat i vašeho pejska? Než vyrazíte, měli byste zvážit pár věcí, abyste si jízdu užili vy i váš pes.
Další 4 fotografie v galerii
Řada cyklistů chce svého psa brát s sebou na výlety / Shutterstock

Při jízdě na kole je nejdůležitější vaše bezpečnost, bezpečnost psa a všech lidí kolem vás. Investujte proto svůj čas do výcviku, poznání jeho osobnosti a do pomůcek, které vám tuto disciplínu pomohou lépe zvládnout.

Vhodná lokalita

Určitě máte své oblíbené letní lokality. Myslete ovšem na to, že třeba na cestě může být posypový štěrk, který by byl pro tlapky pejska skutečným peklem, stejně tak jako rozpálený beton. Vhodné nejsou ani rozmoklé pěšiny a cesty, kde hrozí úraz pro změnu vám. Proto, pokud je to váš první společný výlet, raději vyberte nějakou lehčí trasu po širokých lesních cestách. Stejně tak berte v úvahu i její délku, protože ne každé plemeno je vhodné pro dlouhé trasy. U malých psů to téměř nepřipadá v úvahu. Stejně tak běhání u kola je vhodné jen se psem, který má již ukončený kloubní a kosterní vývoj. Pokud si nejste jistí, poraďte se s veterinářem. 

Malí psi do přepravky

Jestliže máte malého psa a i přesto ho chcete vzít s sebou na výlet, poohlédněte se po přepravce na kolo pro psy. Psi navíc často milující vítr v uších při rychlé jízdě, což jim právě s takovou vychytávkou můžete dopřát. Na výběr máte celou řadu variant. Nejpoužívanější jsou však přepravky připevňující se na řidítka nebo na nosič či vozík, který se upevní přímo za kolo.

Opatrně s vodítky

U větších plemen si pořiďte speciální vodítko, které připevníte k sedátku nebo zadnímu kolu, a nebudete ho muset držet v ruce. Pes na speciálním vodítku má větší volnost a lépe se vyhne překážkám, aniž by vás i sebe ohrozil. Stejně tak nepoužívejte obojek ale postroj. Pro psa je tato varianta mnohem příjemnější než se škrtit na vodítku, navíc ho budete mít pod větší kontrolou.

Pití berte pro oba

Rozhodně v tomto období nepodceňujte dehydrataci organismu, která může hrozit jak vám, tak psovi. Takže i na relativně krátkou trasu si vždy berte dostatek pití pro vás oba. Nezapomeňte jí vzít dostatek v lahvi a psovi ji nabízejte při každém zastavení. Nejjednodušší vychytávkou je naučit psa pít tekoucí vodu z ventilu cyklistické lahve, takže nemusíte vozit dvě. Na druhou stranu si dejte pozor na hyperhydrataci, která pro změnu může vašeho psa zabít. O tomto tématu jsme více psali zde.

Kvalitní krmivo

Nerovnováha střevní mikroflóry díky konzervantům, které obsahují některé granule, může vést k trávicím potížím, zhoršené imunitě i pomalejší regeneraci sil. Pokud chcete, aby byl pro vašeho psa pohyb stejným potěšením jako pro vás, pečlivě vybírejte kvalitní krmivo. Pokud chcete mít jistotu, že jsou vaše granule kvalitní, udělejte si jednoduchý test. Nasypte pár granulí je do sklenice s vodou. Pokud do 30 minut nabobtnají nebo se začnou rozpouštět, krmivo není zrovna v dobé kvalitě.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu