Sdílíte se svým psem společné lože? Tady jsou argumrnty pro i proti

Mazlíčci 06. července 2018 | 09:17 — Šárka Vondráčková
Spí s vámi váš čtyřnohý mazlíček každý večer v posteli? Je to dobře nebo špatně? A proč si lidé zvou své mazlíky k sobě do postele?
Další 3 fotografie v galerii
Takřka sedmdesát procent chovatelů sdílí své lože se psem / Shutterstock

Podle průzkumů spí až 70 procent všech chlupáčů se svými páníčky každý večer v posteli. Podle nich se tak cítí mnohem bezpečněji, navíc se prý cítí podstatně uvolněnější a také se jim lépe spí. Ale bohužel to má i svá zdravotní rizika.

Zdravotní hlediska

Záleží totiž na tom, kde se během dne váš mazlík pohybuje, protože vše, co si donese z venku, vám také tahá i do postele.  

Pro představu

  • Blechy: Jestli jste si mysleli, že blechy psí na člověka nejdou, tak jste na omylu. Jdou.
  • Roztoči: Ti bývají nejčastějšími návštěvníky vaší postele, pokud ji sdílíte s mazlíčkem. A zde plyne riziko pro ty, co jsou na roztoče alergičtí.
  • Klíšťata: Ta klidně mohou z vašeho chlupáče přelézt i na vás.
  • Výkaly: Ano, i ty. Vašemu psovi asi každý den zadek nemyjete. A pokud má váš pes oblibu je jíst nebo si s nimi hrát, je jasné, kam se večer jejich zbytky dostanou. Navíc to není pro ně přirozené a dává vám tím najevo, že mu něco chybí. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Každopádně, pokud přeci jen chcete se svým chlupáčem nadále spát v jedné posteli, je určitě dobré mu večer umýt tlapky i zadek a zkontrolovat, zda nemá klíště. Pravidelně také používejte antiparazitické prostředky. Pak si už můžete nerušeně užívat společný spánek. Protože ten má na druhou stranu celou řadu pozitiv.

Snižují stres i depresi

Přítomnost psa snižuje hladinu stresu, to je ostatně i podstata canisterapie. Proto je i spánek lepší a kvalitnější. A nejenom to. Psi také dokáží zmírnit depresi. Bezvýhradná náklonnost a loajalita, kterou zvíře svému majiteli dává, je totiž často to, co lidem v běžném životě chybí.

Pocit bezpečí

Údajně je společné spaní se psem výbornou prevencí proti nočním můrám. Pes totiž umí vycítit řadu nebezpečí, a to nejenom těch reálných. A svému pánovi poskytuje větší jistotu.

Živočišné teplo

Není nad pocit živočišného tepla. Je příjemný, ale zároveň je příjemný i hmatový zážitek ze zvířecí srsti. Fyzický kontakt ve spánku v nás budí atavistické pudy a u zvířat víme, že žádné postranní nápady prostě nemají.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu