Sdílíte se svým psem společné lože? Tady jsou argumrnty pro i proti

Mazlíčci 06. července 2018 | 09:17 — Šárka Vondráčková
Spí s vámi váš čtyřnohý mazlíček každý večer v posteli? Je to dobře nebo špatně? A proč si lidé zvou své mazlíky k sobě do postele?
Další 3 fotografie v galerii
Takřka sedmdesát procent chovatelů sdílí své lože se psem / Shutterstock

Podle průzkumů spí až 70 procent všech chlupáčů se svými páníčky každý večer v posteli. Podle nich se tak cítí mnohem bezpečněji, navíc se prý cítí podstatně uvolněnější a také se jim lépe spí. Ale bohužel to má i svá zdravotní rizika.

Zdravotní hlediska

Záleží totiž na tom, kde se během dne váš mazlík pohybuje, protože vše, co si donese z venku, vám také tahá i do postele.  

Pro představu

  • Blechy: Jestli jste si mysleli, že blechy psí na člověka nejdou, tak jste na omylu. Jdou.
  • Roztoči: Ti bývají nejčastějšími návštěvníky vaší postele, pokud ji sdílíte s mazlíčkem. A zde plyne riziko pro ty, co jsou na roztoče alergičtí.
  • Klíšťata: Ta klidně mohou z vašeho chlupáče přelézt i na vás.
  • Výkaly: Ano, i ty. Vašemu psovi asi každý den zadek nemyjete. A pokud má váš pes oblibu je jíst nebo si s nimi hrát, je jasné, kam se večer jejich zbytky dostanou. Navíc to není pro ně přirozené a dává vám tím najevo, že mu něco chybí. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Každopádně, pokud přeci jen chcete se svým chlupáčem nadále spát v jedné posteli, je určitě dobré mu večer umýt tlapky i zadek a zkontrolovat, zda nemá klíště. Pravidelně také používejte antiparazitické prostředky. Pak si už můžete nerušeně užívat společný spánek. Protože ten má na druhou stranu celou řadu pozitiv.

Snižují stres i depresi

Přítomnost psa snižuje hladinu stresu, to je ostatně i podstata canisterapie. Proto je i spánek lepší a kvalitnější. A nejenom to. Psi také dokáží zmírnit depresi. Bezvýhradná náklonnost a loajalita, kterou zvíře svému majiteli dává, je totiž často to, co lidem v běžném životě chybí.

Pocit bezpečí

Údajně je společné spaní se psem výbornou prevencí proti nočním můrám. Pes totiž umí vycítit řadu nebezpečí, a to nejenom těch reálných. A svému pánovi poskytuje větší jistotu.

Živočišné teplo

Není nad pocit živočišného tepla. Je příjemný, ale zároveň je příjemný i hmatový zážitek ze zvířecí srsti. Fyzický kontakt ve spánku v nás budí atavistické pudy a u zvířat víme, že žádné postranní nápady prostě nemají.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

NASA se loučí se ztraceným roverem Opportunity. Pohřbil ho marťanský písek

Chcete letos sklízet levanduli? Právě nastal čas na její...

Potřebujete snadno připevnit poličku? Zkuste ji jednoduše...

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara....

Známí a právem obávaní škůdci: Jak rozeznat šatní a...

Zavřít reklamu