Pozor, otevřená ventilačka může vaši kočku zabít!

Mazlíčci 08. června 2018 | 10:46 — Šárka Vondráčková
Jestli necháváte při odchodu z domu otevřené ventilačky a doma máte kočičku, tak děláte velkou chybu. Vaší kočce totiž hrozí smrtelné nebezpečí.
Další 2 fotografie v galerii
Pootevřenou ventilačku nechává snad každá domácnost / Shutterstock

Pootevřená okna nechává drtivá většina lidí, ať je doma nebo zrovna v práci. Kromě toho, že se vám může do domu nebo bytu mnohem snadněji dostat zloděj, zároveň hrozí, že jestli máte doma kočku, může se stát, že ji ventilace zabije.

Syndrom sklápěcího okna

Říká se tomu syndrom sklápěcího okna. Pod tímto označením se skrývají zranění, která vzniknou právě následkem toho, kdy se kočka snažila uniknout ventilačkou a zapadla do mezery. Ve chvíli, kdy se zvíře snaží zoufale dostat ven, se totiž skřípne ještě víc.

Od zhmožděnin po smrt

Vždy záleží na tom, jak dlouho zůstane kočka v okně uvězněna. V důsledku marného boje s ventilací se u kočky mohou objevit jak zhmožděniny, tak zlomeniny, ale i zranění vnitřních orgánů.

Tím, že je kočka skřípnuta, sníží se jí krevní průtok do zadní části těla a v důsledku zhmoždění tkání i změn toku krve vznikají krevní sraženiny. Ty jsou nebezpečné, protože ve chvíli, kdy začnou putovat krví, mohou ucpat některou cévu. Častá je plicní tromboembolie. Kvůli špatnému průtoku krve také dochází k odumírání tkání ve skřípnuté části těla. Bohužel, často tyto případy končí tragicky.

Rychle k veterináři

Jestli uvidíte, že vaše kočka uvízla v okně, ihned ji vyprostěte a raději s ní jděte k veterináři, který ji prohlédne. Stejně tak, pokud uvidíte uvízlou kočku v cizím okně nebo okně souseda, zavolejte pomoc. Nejlépe hasiče.

Kupte pojistky

Samozřejmě, že základem je prevence. Kočka potřebuje dostatek zábavy aby se nenudila. Vyrobit jí můžete pár hraček, které jsou doslova za "babku". Návod na jejich výrobu jsme psali zde. Ale především nikdy nenechávejte otevřené ventilačky, když je kočka sama doma. Pamatujte, že neštěstí se může stát i v noci, kdy spíte. Kupte speciální ochranné mřížky, které zakryjí nebezpečnou štěrbinu a zamezí tak skřípnutí nebo vypadnutí kočky. Nejsou drahé, stojí okolo 100 Kč. Jednoduchou pomůckou je také umělohmotná pojistka na okno, kterou snadno přiděláte a můžete tak regulovat šířku otevření okna.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Zavřít reklamu