Víte, kdy vám váš pes říká, že je šťastný nebo naopak smutný? Naučte se porozumět jejich štěkání

Mazlíčci 06. června 2018 | 13:17 — Šárka Vondráčková
I když mluví jinou řečí, můžeme mu porozumět. Psího štěkání totiž existuje několik druhů. A pokud se je naučíte rozeznávat, můžete tak mnohem adekvátněji reagovat.
Další 3 fotografie v galerii
V psím štěkání lze rozlišit radost, smutek či strach / Shutterstock

Štěkot je pro psy přirozeným zvukovým projevem. Zejména menší plemena jsou doslova někdy „uštěkaná“, což zase může obtěžovat sousedy. Větší plemena, jako třeba novofundlandský pes či papillon, jsou naopak mnohem tišší. A například plemeno basenji vydává ostré zvuky připomínající jódlování. Ať už je to tak nebo tak, štěkot sám o sobě je v pořádku. Problém je, pokud pes štěká nadměrně a obtěžuje tím své okolí. V tomto případě je na místě pochopit, proč to dělá, aby bylo možné problém odstranit. Zatím je rozlišeno šest druhů štěkání.

Veselé štěkání

Ve chvíli, kdy pes prožívá radost nebo je plný očekávání, je takový psí štěkot vysoký v sériích s krátkými přestávkami s občasným vzrušeným kňučením. Psi při něm vyskakují a pobíhají v kruhu. Typickým příkladem jsou chvíle, kdy se jeho páníček vrátí domů. Za toto chování se nikdy netrestá, je to jako byste někoho trestali za to, že má radost.

Pozor, nebezpečí!

Psi dokáží vycítit i nebezpečí. Vydá jedno či dvě krátká a ostrá štěknutí, mající v podstatě znamenat: „Utečte, blíží se nepřítel!“ Současně se sám pokouší dostat pryč. Ale pokud pán nereaguje, štěkají dál.

Bojím se

Pokud se pejsek bojí, jeho štěkání je vysoké, skoro až hysterické. Samotný zvuk o vysoké frekvenci se příliš neliší od projevů radosti, lze v něm však zcela zřetelně slyšet strach. Pes štěká v dlouhých sériích, ty bývají někdy zakončené i vytím. Tímto způsobem volá svého pána, aby mu přišel na pomoc.

Na ochranu

Jestliže pes brání svou smečku, tedy i svou rodinu, projevuje se to krátkým štěknutím, které doprovází vrčení a výpady. V jeho tónu lze také cítit strach. Nepřítele se snaží zastrašit ceněním zubů, vrčením, výpady, chňapáním, štěkáním a nakonec i kousnutím. To však použije pouze v případě, že žádný z předchozích způsobů neúčinkuje. A pokud jde v případě útoku o dva psy, víte, jak se v takových případěch chovat? O tomto tématu jsme více psali zde.

Jsem hrozně sám

Osamělý pejsek bývá často frustrovaný. I to lze vycítit z jeho hlasového projevu. V tomto případě je jeho štěkání nepřetržité, nepříjemné a monotónní. Někdy je zakončené i vytím. Pes tím dává najevo svou zoufalost a stres.

Všímej si mě

Pes se může naučit štěkat a může ho to naučit i člověk, aniž by si toho byl vědom. Pokud je pes např. venku na zahradě, občas zaštěká, pak ztichne a rozhlíží se, vzápětí opět zaštěká, zase na chvíli přestane a rozhlédne se atd. Pes očekává pánovu pozornost a štěkotem si ji vynucuje. I nadávky od pána, kterými ho okřikuje, jsou pro něj lepší než nic.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum Merkuru přinesl velice zajímavé zjištění. Této planetě něco chybí

Při vaření je velmi významným pomocníkem. Jak správně...

Vyrobte svým mazlíčkům jedinečný narozeninový dort z...

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Zavřít reklamu