Rve se váš pes s jiným? Hoďte na něj deku nebo jej polijte studenou vodou

Mazlíčci 29. května 2018 | 10:17 — Šárka Vondráčková
Psí konflikt není pro nezkušeného chovatele něčím, do čeho by měl příliš zasahovat. I mezi mírumilovnými plemeny může dojít k opravdu agresivnímu chování, do kterého rozhodně není bezpečné zasahovat, pokud přesně nevíte jak.
Další 2 fotografie v galerii
Jakmile se psi do sebe zakousnou, přestávají vnímat okolí / Shutterstock

To, co lidé při rvačkách svých mazlíčků nejčastěji dělají, je, že na psy křičí a pak se je usilovně snaží tahat za hřbety a dostat pryč od sebe. Psi se však v tu chvíli nedívají kolem a může se stát, že se po lidské ruce oženou a majitele mohou v návalu adrenalinu i pokousat. Tahání totiž přiměje psy k ještě větší agresivitě, protože mají pocit, že se jedná o součást rvačky. Vůbec nejhorší variantou je vložit ruku mezi těla rozzuřených psů. V takovém případě si můžete být téměř jisti, že dojde ke zranění. Ale někdy to jde i jinak.

Studená sprcha

Pokud jste třeba venku na zahradě, velice účinným nástrojem k zastavení psů při rvačce je postříkat je vodou ze zahradní hadice. Pokud jste v domě, můžete použít kbelík nebo velký hrnec s vodou. O nepořádek se nebojte, kaluže vody se zbavíte rozhodně snáze než krve nebo ošklivého poranění.

Hoďte na ně deku

Když jste na procházce a nemáte žádnou vodu při ruce, zkuste použít deku, kabát nebo bundu, kterou hodíte na hlavy tak, aby psům znemožnila výhled. Ztlumí to zvuky a zamezí to vzájemnému pohledu protivníků, což je může rozptýlit a snížit hladinu vzrušení. To by je mělo na chvíli překvapit a rozptýlit, abyste je mohli od sebe dostat.

Udělejte rámus

Další možností je vydat nějaký hlasitý zvuk (např. klakson), kterého se leknou a vyvede je to z bojového transu. Jestliže se rvačka přihodí doma, na podlahu můžete pustit třeba nerezovou mísu nebo talíř. Rozhodně ale na ně nekřičte, protože křik psy spíš povzbudí v boji. Pes totiž považuje váš křik za formu agrese, což ho ve rvačce ještě utvrzuje.

Nohy do vzduchu

Většina psích rvaček se dá rozdělit tak, že se psi popadnou za ocasy, zadní nohy a odtáhnou se od sebe. Jde o to, aby se psi dostali do nepohodlné pozice a pustili se. V tomto případě je potřeba spolupráce druhého majitele. Ve stejnou chvíli vezme každý majitel svého psa za ocas a zadní nohy a vyzvedne ho do vzduchu, aby pes zůstal na zemi jen předními. Zároveň by se za této situace boj již neměl znovu rozhořet. Se psem se otáčejte do kruhu, aby byl neustále v pohybu a nemohl vám zaútočit na nohy. Abyste se přesvědčili, že už boj mezi psy nenastane, dejte alespoň jednoho do uzavřeného prostoru.

Kontrola ran

Po oddělení soupeřů je třeba situaci rychle uklidnit. Psa připnout na vodítko, otočit jej směrem od soupeře, poodejít a snažit se upoutat jeho pozornost zcela na sebe, v klidu, ale důsledně. Pak je čas zkontrolovat rány. Totéž by měl udělat protějšek. V každém případě je třeba vyměnit si kontakt s majitelem druhého psa pro případ, že by rozsah zranění nebo jeho následky vyžadovaly veterinární zákrok. Chová se najednou váš pejsek jinak, než jste zvyklí? Možná je to i puberta. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví: Pěšky, na kole i lodí poznáte nádhernou přírodu

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví:...

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Zavřít reklamu