Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane miláčkem celé rodiny

Mazlíčci 20. března 2018 | 10:11 — Šárka Vondráčková
Skoro každé dítě touží mít nějakého živého mazlíčka. Ale tento krok nebývá pro rodiče zrovna jednoduchým rozhodováním. Pokud přeci jen o něčem takovém uvažujete, zkuste teddy králíčky. Byli opravdu vyšlechtěni, aby se stali domácími mazlíčky.
Další 3 fotografie v galerii
Tito chlupatí mazlíci milují společnost / Shutterstock

Teddy v anglickém překladu znamená medvídek a on se malému plyšovému medvídku opravdu podobá. O milou povahu a líbivý vzhled tohoto zakrslého králíčka se zasloužili především chovatelé v Německu a Holandsku křížením angorských, liščích a barevných zakrslých králíků. Pro domácí chov je předurčuje mírná a mazlivá povaha, přítulnost a čistotnost. To vše z nich dělá ideální domácí společníky.

Hedvábný medvídek

Jde o nejmenší plemeno králíčků, která ve světě existuje. Králíčci dosahují hmotnosti kolem jednoho kilogramu. Jejich srst je delší, jemná, jedno a vícebarevná. Vzhledem k tomu, že jde o dlouhosrsté plemeno, je potřeba jeho kožíšku věnovat také speciální péči, v podobě pravidelného česání. Důležité je, aby srst byla stejně dlouhá po celém těle. Právě s ohledem na kvalitu srsti nepotřebují teddy králíčci žádnou podestýlku. Jejich dlouhá srst jim zajišťuje dostatečné pohodlí a piliny či sláma by se jim pouze zbytečně zacuchávaly do jejich dlouhých chlupů.

Velký kamarád, ale chce pozornost

Samotný králíček díky své povaze k dítěti přilne a bude ho brát za svého kamaráda. A nezáleží na tom, zda to bude sameček či samička. Teddy je společenský a za péči a pozornost se odměňuje náklonností. Ale pozor, pokud jej necháte dlouho samotného, může se začít brzy nudit a vyvádět i „neplechy“. Právě kvůli samotě někteří chovatelé doporučují pořídit si dva králíčky, kteří se spolu zabaví. Nejvhodnější jsou dvě sestry z jednoho vrhu nebo vykastrovaný sameček se samičkou. Tyto kombinace jsou zárukou, že se nebudou rodit mláďata, ale hlavně nebude nutné řešit spory a souboje.

Dokáže chodit na záchod

Pro chov v bytě je vhodné pořídit si speciální prostornou klec, ve které bude mít králíček základní vybavení. Potřebná je alespoň metrová klec, jesličky na seno, napáječka s vodou, miska na krmné granule pro zakrslé králíčky a toaleta. Je totiž schopen osvojit si základní hygienické návyky podobně jako kočka. Do klece mu také kupte domeček, aby se měl kam schovat. I přes tento luxusní „příbytek“ je však nutné králíčka alespoň na chvíli vypustit z klece a dát mu šanci se proběhnout.

Pestrý jídelníček

Hlavní složkou potravy teddy králíčků je seno, dále se jim přidávají granule, nejlépe bezobilné. Granule, a je jedno pro jaké zvíře, je třeba správně uchovávat, protože jsou náchylné na vlhko a plíseň. Vše o jejich správném skladování jsme psali zde.

Přilepšit jim můžete zeleninou a ovocem, čas od času jim dejte i větvičky ovocných stromů a tvrdý chleba, aby si brousili zoubky. Začínající chovatel musí počítat také s finanční částkou za veterinární ošetření, protože zvířátka se musí pravidelně očkovat proti králičímu moru a myxomatóze a léčit proti onemocnění kokcidiózou.

Klub teddíků

Teddíci se v posledních letech dostávají do popředí zájmu chovatelské veřejnosti, dokonce byl založen Klub přátel zakrslých teddy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

České krásky na českých horách: Kde si v zimě užívají Aňa Geislerová, Mahulena Bočanová nebo Markéta Hrubešová?

Pečené kuře na plechovce s pivem. Lahodné a šťavnaté maso...

Trápí vás v kuchyni octomilky? Vyvarujte se následujících...

Chcete tradiční stromeček? Pak sáhněte po slámě a...

Jak pečovat o pejska v zimě, aby se měl dobře. Dieta,...

Připravte si na Štědrý večer netradiční omáčku,...

Moka konvička aneb dopřejte si šálek voňavých dálek i doma

Zavřít reklamu