Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane miláčkem celé rodiny

Mazlíčci 20. března 2018 | 10:11 — Šárka Vondráčková
Skoro každé dítě touží mít nějakého živého mazlíčka. Ale tento krok nebývá pro rodiče zrovna jednoduchým rozhodováním. Pokud přeci jen o něčem takovém uvažujete, zkuste teddy králíčky. Byli opravdu vyšlechtěni, aby se stali domácími mazlíčky.
Další 3 fotografie v galerii
Tito chlupatí mazlíci milují společnost / Shutterstock

Teddy v anglickém překladu znamená medvídek a on se malému plyšovému medvídku opravdu podobá. O milou povahu a líbivý vzhled tohoto zakrslého králíčka se zasloužili především chovatelé v Německu a Holandsku křížením angorských, liščích a barevných zakrslých králíků. Pro domácí chov je předurčuje mírná a mazlivá povaha, přítulnost a čistotnost. To vše z nich dělá ideální domácí společníky.

Hedvábný medvídek

Jde o nejmenší plemeno králíčků, která ve světě existuje. Králíčci dosahují hmotnosti kolem jednoho kilogramu. Jejich srst je delší, jemná, jedno a vícebarevná. Vzhledem k tomu, že jde o dlouhosrsté plemeno, je potřeba jeho kožíšku věnovat také speciální péči, v podobě pravidelného česání. Důležité je, aby srst byla stejně dlouhá po celém těle. Právě s ohledem na kvalitu srsti nepotřebují teddy králíčci žádnou podestýlku. Jejich dlouhá srst jim zajišťuje dostatečné pohodlí a piliny či sláma by se jim pouze zbytečně zacuchávaly do jejich dlouhých chlupů.

Velký kamarád, ale chce pozornost

Samotný králíček díky své povaze k dítěti přilne a bude ho brát za svého kamaráda. A nezáleží na tom, zda to bude sameček či samička. Teddy je společenský a za péči a pozornost se odměňuje náklonností. Ale pozor, pokud jej necháte dlouho samotného, může se začít brzy nudit a vyvádět i „neplechy“. Právě kvůli samotě někteří chovatelé doporučují pořídit si dva králíčky, kteří se spolu zabaví. Nejvhodnější jsou dvě sestry z jednoho vrhu nebo vykastrovaný sameček se samičkou. Tyto kombinace jsou zárukou, že se nebudou rodit mláďata, ale hlavně nebude nutné řešit spory a souboje.

Dokáže chodit na záchod

Pro chov v bytě je vhodné pořídit si speciální prostornou klec, ve které bude mít králíček základní vybavení. Potřebná je alespoň metrová klec, jesličky na seno, napáječka s vodou, miska na krmné granule pro zakrslé králíčky a toaleta. Je totiž schopen osvojit si základní hygienické návyky podobně jako kočka. Do klece mu také kupte domeček, aby se měl kam schovat. I přes tento luxusní „příbytek“ je však nutné králíčka alespoň na chvíli vypustit z klece a dát mu šanci se proběhnout.

Pestrý jídelníček

Hlavní složkou potravy teddy králíčků je seno, dále se jim přidávají granule, nejlépe bezobilné. Granule, a je jedno pro jaké zvíře, je třeba správně uchovávat, protože jsou náchylné na vlhko a plíseň. Vše o jejich správném skladování jsme psali zde.

Přilepšit jim můžete zeleninou a ovocem, čas od času jim dejte i větvičky ovocných stromů a tvrdý chleba, aby si brousili zoubky. Začínající chovatel musí počítat také s finanční částkou za veterinární ošetření, protože zvířátka se musí pravidelně očkovat proti králičímu moru a myxomatóze a léčit proti onemocnění kokcidiózou.

Klub teddíků

Teddíci se v posledních letech dostávají do popředí zájmu chovatelské veřejnosti, dokonce byl založen Klub přátel zakrslých teddy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Oblečení, které odpuzuje nebezpečná klíšťata? Vědci vyvinuli speciální textilní vlákno

Plíseň na stěnách? Pomozte si solí nebo octem

Pes vs. eskalátor. Naučte svého mazlíčka jezdit na schodech

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to