Chcete si pořídit psa z útulku? Máme pro vás tipy, jak si co nejlépe vybrat

Mazlíčci 15. března 2018 | 12:31 — Šárka Vondráčková
Přemýšlíte o tom, že uděláte dobrý skutek a vezmete si psa z útulku? Určitě uděláte dobře, pokud mu chcete dát nový domov. Adopci pejska ale nelze brát na lehkou váhu, je třeba mít na paměti pár důležitých informací, co všechno obnáší.
Další 4 fotografie v galerii
Útulkoví pejsci mají za sebou často velmi kruté osudy / Shutterstock

Pejsci, kteří skončí v útulku, mívají často pohnuté osudy. Některé jsou dokonce tak otřesné, že by takové zacházení nevydržel ani dospělý člověk. Proto, pokud se rozhodnete pro jakéhokoliv útulkáče, předem si vše promyslete a proberte s celou rodinou. Pejsky z útulku už v životě někdo zklamal a pro křehkou psí duši není nic horšího než další zklamání.

Jakého si vybrat

Ještě před tím, než vyrazíte do útulku, si promyslete, jaká velikost a povaha psa se hodí k vašemu životnímu stylu, volnému času, financím a podmínkám bydlení. Rozmyslete si, zda chcete dospělého psa nebo štěně. Častým mýtem je to, že pokud lidé adoptují dospělého či staršího psa, nepůjdou tyto návyky změnit. Samozřejmě to není pravda, ale chce to dostatek trpělivosti a důslednosti. Další mýtus říká, že psi končí v útulcích, protože jsou nemocní. Na jednu stranu to tak být může, na druhou stranu všichni obyvatelé útulku prošli veterinární kontrolou, tedy jsou ošetřeni, léčeni a hlavně očkováni. Takže určitě nehrozí, že byste si z útulku dovedli domů nemocného pejska.

Vyrazte do útulku

Kvalitní útulek by vás měl pustit dovnitř a nechat nahlédnout na všechny své svěřence, abyste mohli navázat první kontakt. Pracovníci útulku by vás měli popravdě seznámit se všemi dostupnými okolnostmi příchodu i pobytu psa u nich, například jak komunikuje s lidmi, dětmi, dalšími psy i jinými zvířaty. Mnoho informací z minulosti psa nemusí mít pochopitelně ani pracovníci útulku.

Ale vzhledem k tomu, že psi žijí přítomností, velmi rychle si zvyknou na svůj pěkný nový život s vámi. Někde vám vyjdou vstříc natolik, že vám dají prostor vyzkoušet, zda se váš pes, kterého máte již doma, bude s novým psem z útulku dobře snášet. Pokud by tomu tak nebylo, máte prostor na to psa z útulku vrátit zpět. Je to pochopitelně jen krajní řešení, neboť vrácení psa do útulku je stres nejen pro vás, ale hlavně pro něj. Pes už může mít tuto neblahou zkušenost dokonce několikrát za sebou.

Jak si vybrat toho nej…

Už při prvním příchodu do útulku nechejte proudit své pocity a dojmy a vyberte si takového psa, který vás něčím osloví. Často stačí jediný pohled, pohlazení po srsti anebo krok vpřed a vy cítíte, že jsou sympatie vzájemné. Prostě chemie funguje nejen mezi lidmi, ale i mezi lidmi a psy. Navíc psí čich má na 300 milionů pachových receptorů, zatímco my lidé pouhých 5 milionů. Takže by možná stálo za to dát přednost takovému psu, který si vybere nás. Tak dokonalému čichu, jako je ten psí, se dá opravdu důvěřovat. A než si přivedete domů nového člena rodiny, můžete mu vyrobit nový pelíšek, třeba ze starého svetru. Více na toto téma jsme psali zde

Adopce na dálku

Existují i virtuální adopce psů. A tak, pokud už doma máte svého čtyřnohého společníka, nebo si nemůžete dovolit psa kvůli pracovnímu vytížení, pořád máte ještě možnost vytipovaného psa z útulku podporovat finančně, formou takzvané virtuální adopce.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho pořádně litovat

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho...

Ráj turistů a rybářů. To je vstupní brána do Žďárských...

Při pronájmu auta v zahraničí můžete pořádně prodělat,...

Na horách nemusíte pouze lyžovat. V kraji seriálu Doktor...

Poznejte hlavní město módy. Eurovíkend v Miláně vás...

Vzhůru na nejvyšší horu Beskyd. V okolí si v zimě užijí...

Zavřít reklamu