Rakovina se nevyhýbá ani psům. Poznejte včas její příznaky

Mazlíčci 13. února 2018 | 14:33 — Šárka Vondráčková
Rakovinou mohou bohužel onemocnět i psi. U těchto čtyřnohých mazlíků je to však ještě o něco horší v tom, že svému majiteli nemohou říct, co je trápí. Mnohdy je tak rozpoznání příznaků této nemoci nejprve na nás samotných. Co tedy může ukazovat na rakovinu?
Další 3 fotografie v galerii
Že s pejskem není něco v pořádku, by měl v první řadě poznat jeho majitel / Shutterstock

Sledování zdravotního stavu a chování psího mazlíčka by mělo být samozřejmostí pro každého chovatele. Jen tak lze včas objevit případný zdravotní problém. Těch příznaků, které naznačují, že něco není v pořádku, je hned několik. A pokud se podchytí včas, dá se ještě mnohé zachránit.

Letargie

Někteří psi jsou líní z pouhé rozmazlenosti. Nicméně pokud jste měli doma vždy tvora, kterého bylo všude „plno“ a najednou se mu nechce prakticky nic nebo je ještě navíc letargický, mělo by to pro majitele být prvním varovným znamením. Důležité jsou tedy především změny chování.

Zápach z tlamy

Každému psovi jde cítit z tlamy. Ale pokud se jeho dech změní, je štiplavý a silný, což opět pozná jen jeho majitel, může jít o další varovný signál. Majitel by měl poznat rozdíl mezi špatným dechem a zkaženým dechem, který může být příznakem nádoru.

Hrudky a bulky

Alespoň jednou za měsíc byste měli svého psa prohlédnout, zda nemá na těle nějaké bulky. Nezapomeňte zejména na oblasti břicha, nohou a za ušima. Mnohdy se to dá poznat i při pouhém hlazení. Ne všechny z těchto kožních anomálií jsou zhoubné, ale bez veterináře to nezjistíte. Zpravidla pokud se dá s bouličkou pod kůží pohybovat, je tvořená tukem, pokud ne, nejspíš půjde o rakovinu. Pokud něco objevíte, neváhejte s návštěvou veterináře.

Nežere nebo jí, ale hubne

Pokud pes přestane žrát a tento stav přetrvává déle jak den, vždy to značí, že něco není v pořádku. Pokud ale žere a i tak ztrácí váhu, pak je zřejmě něco v nepořádku. I když se jeho zdravotní stav jinak zdá naprosto v pořádku, raději se o tom poraďte s veterinářem. Právě tento symptom psí rakoviny bývá kvůli své nenápadnosti často přehlížen.

Kašel a dušnost

Kašlem čas od času trpí každý pes, neustálé kašlání a sípání ovšem normální není. Pokud u svého psa pozorujete chronické problémy s kašlem, může jít o příznaky onemocnění srdce, plic nebo rakoviny. Nádor může metastázovat do plic a působit tak pejskovi respirační problémy.

Náladový a agresivní

Každý chovatel osobnost svého psa zná, a tak rychle pozná, zda je agresivnější a náladovější, než je u něj obvyklé. Pokud vrčí a cení zuby i na lidi, které dobře zná, a brání se fyzickému kontaktu, je pravděpodobné, že je nemocný a trpí bolestmi.

Nehojící se rány

Nějaká ta odřenina nebo ranka se čas od času objeví na každém pejskovi. Ale pokud jsou tyto odřeniny nápadné a navíc se špatně hojí, nemusí jít o rány způsobené úrazy, ale o vředy, které má na svědomí rakovina.

Průjem a zvracení

Příznakem psí rakoviny mohou být i časté nevolnosti a průjmy. Stejně jako lidem, tak i psům se jednou za čas stane, že jim něco nesedne a je jim špatně. Pokud se ale tyto nevolnosti opakují jednou či vícekrát do týdne, může být na vině vážné onemocnění. A pokud například zjistíte, že má pes v moči či ve stolici krev, že se najednou i počůrává, může jít o příznaky negativních fyzických změn. Zvracení může být také projeven například torze žaludku. O této nemoci, ale i dalších, včetně jejich příznaků, jsme psali zde

Barva dásní

U zdravého psa mají dásně intenzivní světle růžovou barvu. Alespoň jednou do měsíce tlamu vašeho mazlíčka prozkoumejte. Pokud jsou dásně tmavé či zašedlé, konzultujte to s veterinářem.

Záchvaty třesu

Tento symptom psí rakoviny se objevuje zejména u starších psů. Pokud už má váš mazlíček něco za sebou, pozorujte ho při odpočinku. Jestliže se chvílemi nedobrovolně třese, raději zajeďte k veterináři.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví: Pěšky, na kole i lodí poznáte nádhernou přírodu

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví:...

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Zavřít reklamu