Kupujete velké balení granulí? Tady jsou nejčastější chyby při jejich skladování

Mazlíčci 31. ledna 2018 | 12:58 — Šárka Vondráčková
Kupujete pro svého čtyřnohého miláčka granule ve velkém balení? Není divu, tahle varianta je pohodlná a hlavně levnější. Ale koupené granule je nutné správně skladovat, aby vydržely dlouho čerstvé. Jak to udělat? Poradíme vám.
Další 3 fotografie v galerii
Špatně skladované granule mohou zvířeti vážně ublížit / Internet

Velké balení granulí mnohým chovatelům vydrží i několik týdnů. Během této doby jim však může uškodit přílišné teplo, vlhko, ale také například moli. A velké balení krmiva, které uskladníte na nevhodném místě, může dokonce bezprostředně vážně ohrozit život vašeho psa.

Dejte pozor na vlhkost

Nejdůležitějším faktorem pro skladování je vlhkost. Granule mají vlhkost pouze 8 až 10 procent. Pokud jsou dlouhodobě vystaveny vysoké vlhkosti, začnou ji absorbovat i do sebe. A kvůli tomu mohou granule nejprve ztratit ze své chutnosti a později může dojít až k jejich zplesnivění, což by v konečném důsledku mohlo způsobit trávící potíže vašeho pejska nebo kočky.

Přílišné teplo

Co také granulím škodí, je přílišné teplo. Pokud tedy bydlíte v panelovém bytě, kde se v létě teploty dostávají i ke třiceti stupňům, tak vězte, že tyto teploty nedělají dobře nejenom vám, ale ani granulím. Ty by mohly žluknout a psovi, který by je sežral, by způsobily žaludeční obtíže. Takto znehodnocené krmivo poznáte jednoduše, stačí přičichnout. Otevřené pytle tedy skladujte v teplotě 25 °C a v suchu.

Riziko dlouho otevřeného balení

Jestli vám balení vydrží skutečně na dlouhou dobu, opět je nutné hlídat, zda krmivo nežlukne. Vězte, že mazlíčci jsou schopni žluklé granule sníst jen v případě velkého hladu po fyzické aktivitě, poté je však trápí nevolnost nebo průjem.

Nevítaní škůdci

Doslova jako magnet působí granule na drobné škůdce, kteří vás mohou velmi nepříjemně překvapit. Ve sklepích jsou to myši, v domácnostech hojně rozšíření mouční moli. V tomto případě je nejlepší ochranou zamezit přístupu vzduchu.

Menší dózy

Pokud chcete předejít těmto možným problémům, pořiďte si několik menších uzavíratelných, nejlépe plechových nádob, do kterých větší balení vždy přesypete. Ty pak mějte na suchém a dobře větraném místě.

Skladování konzerv

Stejně tak jako suché krmivo je potřeba dobře skladovat i konzervy. Při jejich nákupu v první řadě zkontrolujte expiraci a uložte na místo suché o teplotě do 20 °C. Po otevření je třeba konzervu co nejdříve spotřebovat. Pokud množství rozdělujete na několik dávek, pak je třeba otevřenou konzervu skladovat v chladu, nejlépe v ledničce v uzavíratelné nádobě nebo sáčku.

Rada na závěr

Majitelé menších plemen by určitě měli kupovat menší balení. Navíc dlouho otevřené granule psům již nebudou chutnat, takže se nakonec taková koupě prodraží více než častější nákup menších balení. Při správném skladování vydrží po otevření 1 až 2 měsíce. Vyzkoušejte také nový trend ve stravování psa, takzvané BARFování. Více jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody víno. Vydejte se s námi na ochutnávku

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás...

Zavřít reklamu