Chová se najednou váš pejsek neobvykle? Možná má pubertu

Mazlíčci 28. ledna 2018 | 15:49 — Šárka Vondráčková
Pubertální pes. Toto obávané období se týká nejenom dětí, ale skutečně i psů. Pokud jste chovatel začátečník a máte zrovna doma takového psího puberťáka, tak se neděste. Naštěstí trvá mnohem kratší dobu než u dospívajících.
Další 3 fotografie v galerii
Psí puberta naštěstí trvá kratší dobu než u lidí / Shutterstock

Také váš jindy bezproblémový pes najednou začal ignorovat vaše povely? Pak vězte, že právě prochází pubertou. Ta se u psů projevuje stejnými znaky jako u lidí. A stejně tak se toto období projeví rozličnou intenzitou i délkou. Puberta u psa obvykle končí nejpozději ve dvou letech života, u velkých psích plemen, které se v průměru dožívají kratšího stáří, paradoxně puberta trvá déle.

Kdy to vypukne

Přesný začátek tohoto pubertálního věku nelze stanovit, ale obvykle se u psů objevuje mezi 5. až 8. měsícem života. Pubertální projevy jsou u psů naprosto stejně rozmanité jako u lidí. Někteří psi snáší pubertu bezproblémově, jen čas od času jdou za svým a ignorují pokyny psovoda. Většinou lépe prochází pubertou feny, které jsou oproti svým protějškům klidnější a méně svéhlavé. U fenek dochází s nástupem puberty často k prvnímu hárání. Psi, kteří dospívají, začínají při močení konečně zvedat nohu, čímž projevují svou dospělost. Začínají se takto projevovat v devátém měsíci anebo i později.

Není hluchý

Pes, který dokonale zvládá i složitější povely, najednou jakoby vše zapomene a dělá vše, jen ne to, co by dělat měl. Ale zůstaňte klidní. Rozhodně nejde o ztrátu paměti nebo zhoršení sluchu, ale prostě a jednoduše vás ignoruje. Pokud byste měli podezření, že jde skutečně o zhoršení sluchu, možností, jak to zjistit, je několik. Více o tomto tématu jsme psali zde. Pokud se nic z toho nepotvrdí a skutečně jde o pubertu, je v tento okamžik velmi důležité, abyste vy byli tím vítězem. Skáče vám do postele a nikdy před tím si to nedovolil? Jasně mu vysvětlete, že tudy cesta nevede. Nikdy ale psa nebijte, a to ani rukou či jiným předmětem.

Motivace

Případně můžete psa potahat za kožní řasu za kohoutkem. Hlavně nezapomeňte psa motivovat. Jak? Jednoduše. Pokud zvednete hlas a pes vás poslechne, pochvalte ho. Nepovedl se pokyn poprvé? Nevadí, opakujte. Stále a stále se pokyn nepovedl? Zjednodušte psovi podmínky, připněte si ho na vodítko, ale v každém případě pes musí pokyn dokončit. Následuje obrovská odměna a pochvala, a to i přesto, že nejste s výkonem psa spokojeni. Když polevíte nyní, pes si to zapamatuje a bude vědět, že se spokojíte i s jeho neúspěchem.

Neřešte to zlostí

Puberta u psa je biologicko-chemický proces, kdy kromě změny chování se u psa začínají projevovat známky sexuálního chtíče a snaha se zařadit co nejvýše do psí smečky, tedy vlastně do vaší rodiny. Z těchto zmíněných důvodů je velmi důležité psovi v období puberty určit jeho místo. Myslete na to, že rozčilováním a zlostí se nic nevyřeší a vy můžete velmi snadno přijít o jeho důvěru, kterou se vám podařilo uplatnit v jeho výchově.

Chce to trpělivost

A navíc, uznejte, že i psi s námi mají nesmírnou trpělivost, oplaťme jim to stejně a obrňme se trpělivostí. I puberta jednou pomine. Pokud váš pes neprodělal nějaký šokující zážitek, který by nežádoucí chování mohl spustit, může se váš pes v pubertě chovat nejen vzdorovitě, ale i agresivně. Zprvu vy sami nejprve zpytujte svědomí, zda jste někde neudělali výchovnou chybu, která by toto chování zapříčinila. Berte na vědomí, že zdaleka není nic ztraceno, buďte i nadále důslední a trpěliví a věřte, že situace se časem znovu obrátí k lepšímu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho pořádně litovat

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho...

Ráj turistů a rybářů. To je vstupní brána do Žďárských...

Při pronájmu auta v zahraničí můžete pořádně prodělat,...

Na horách nemusíte pouze lyžovat. V kraji seriálu Doktor...

Poznejte hlavní město módy. Eurovíkend v Miláně vás...

Vzhůru na nejvyšší horu Beskyd. V okolí si v zimě užijí...

Zavřít reklamu