Chová se najednou váš pejsek neobvykle? Možná má pubertu

Mazlíčci 28. ledna 2018 | 15:49 — Šárka Vondráčková
Pubertální pes. Toto obávané období se týká nejenom dětí, ale skutečně i psů. Pokud jste chovatel začátečník a máte zrovna doma takového psího puberťáka, tak se neděste. Naštěstí trvá mnohem kratší dobu než u dospívajících.
Další 3 fotografie v galerii
Psí puberta naštěstí trvá kratší dobu než u lidí / Shutterstock

Také váš jindy bezproblémový pes najednou začal ignorovat vaše povely? Pak vězte, že právě prochází pubertou. Ta se u psů projevuje stejnými znaky jako u lidí. A stejně tak se toto období projeví rozličnou intenzitou i délkou. Puberta u psa obvykle končí nejpozději ve dvou letech života, u velkých psích plemen, které se v průměru dožívají kratšího stáří, paradoxně puberta trvá déle.

Kdy to vypukne

Přesný začátek tohoto pubertálního věku nelze stanovit, ale obvykle se u psů objevuje mezi 5. až 8. měsícem života. Pubertální projevy jsou u psů naprosto stejně rozmanité jako u lidí. Někteří psi snáší pubertu bezproblémově, jen čas od času jdou za svým a ignorují pokyny psovoda. Většinou lépe prochází pubertou feny, které jsou oproti svým protějškům klidnější a méně svéhlavé. U fenek dochází s nástupem puberty často k prvnímu hárání. Psi, kteří dospívají, začínají při močení konečně zvedat nohu, čímž projevují svou dospělost. Začínají se takto projevovat v devátém měsíci anebo i později.

Není hluchý

Pes, který dokonale zvládá i složitější povely, najednou jakoby vše zapomene a dělá vše, jen ne to, co by dělat měl. Ale zůstaňte klidní. Rozhodně nejde o ztrátu paměti nebo zhoršení sluchu, ale prostě a jednoduše vás ignoruje. Pokud byste měli podezření, že jde skutečně o zhoršení sluchu, možností, jak to zjistit, je několik. Více o tomto tématu jsme psali zde. Pokud se nic z toho nepotvrdí a skutečně jde o pubertu, je v tento okamžik velmi důležité, abyste vy byli tím vítězem. Skáče vám do postele a nikdy před tím si to nedovolil? Jasně mu vysvětlete, že tudy cesta nevede. Nikdy ale psa nebijte, a to ani rukou či jiným předmětem.

Motivace

Případně můžete psa potahat za kožní řasu za kohoutkem. Hlavně nezapomeňte psa motivovat. Jak? Jednoduše. Pokud zvednete hlas a pes vás poslechne, pochvalte ho. Nepovedl se pokyn poprvé? Nevadí, opakujte. Stále a stále se pokyn nepovedl? Zjednodušte psovi podmínky, připněte si ho na vodítko, ale v každém případě pes musí pokyn dokončit. Následuje obrovská odměna a pochvala, a to i přesto, že nejste s výkonem psa spokojeni. Když polevíte nyní, pes si to zapamatuje a bude vědět, že se spokojíte i s jeho neúspěchem.

Neřešte to zlostí

Puberta u psa je biologicko-chemický proces, kdy kromě změny chování se u psa začínají projevovat známky sexuálního chtíče a snaha se zařadit co nejvýše do psí smečky, tedy vlastně do vaší rodiny. Z těchto zmíněných důvodů je velmi důležité psovi v období puberty určit jeho místo. Myslete na to, že rozčilováním a zlostí se nic nevyřeší a vy můžete velmi snadno přijít o jeho důvěru, kterou se vám podařilo uplatnit v jeho výchově.

Chce to trpělivost

A navíc, uznejte, že i psi s námi mají nesmírnou trpělivost, oplaťme jim to stejně a obrňme se trpělivostí. I puberta jednou pomine. Pokud váš pes neprodělal nějaký šokující zážitek, který by nežádoucí chování mohl spustit, může se váš pes v pubertě chovat nejen vzdorovitě, ale i agresivně. Zprvu vy sami nejprve zpytujte svědomí, zda jste někde neudělali výchovnou chybu, která by toto chování zapříčinila. Berte na vědomí, že zdaleka není nic ztraceno, buďte i nadále důslední a trpěliví a věřte, že situace se časem znovu obrátí k lepšímu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam vyrazit za poznáváním přírodních a historických krás u našich východních sousedů?

Kam vyrazit za poznáváním přírodních a historických krás...

Chcete poznat úplně jinou Itálii? Zajeďte si na jih do...

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v...

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní...

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...