Chodíte krmit kachny? Špatným výběrem potravy jim můžete ublížit

Mazlíčci 26. ledna 2018 | 17:03 — Šárka Vondráčková
Také chodíváte v zimě při svých procházkách krmit kachny k řece? Ovšem pokud jim nosíte doslova zbytky z vaší kuchyně v dobré víře, že uděláte dobrý skutek, opak může být pravdou. Vodním ptákům můžete totiž vážně ublížit.
Další 3 fotografie v galerii
Spousta lidí nosí kachnám pečivo, což ne vždy je dobře / Shutterstock

Není-li řeka nebo potok zcela pokrytý vrstvou ledu, kachny si bez problémů potravu najdou, nebo přelétnou tam, kde voda teče rychleji a nezamrzá. Pokud jim ale krmivo nosí lidé, pak je pro kachny samozřejmě pohodlnější toho využít a zůstávají na místě. Nicméně, je nutné volit vhodné krmivo, odpovídající množství a hlavně je nepřekrmovat. A to ne bohužel každý dělá správně.

Přirozené krmivo

Základem přirozené potravy kachen nebo labutí jsou vodní a vlhkomilné rostliny, včetně jejich semen. Proto, pokud volíte umělou stravu, je pro tyto vrubozubé ptáky vhodné obilí, pšenice, žito, ječmen, oves i kukuřice, dále obilný šrot či ovesné vločky.

Pečivo ano, ale…

Pečivo jako rohlíky nebo chleba kachny mohou, ale nesmí být v žádném případě čerstvé, solené, něčím sypané ani plněné, sladké, mastné nebo dokonce plesnivé. Pečivo by ovšem nemělo být také ztvrdlé na kost, aby si ptáci neporanili jícen. V žádném případě jim nedávejte knedlíky, cukroví ani jiná kynutá těsta, jako jsou vánočky a další koláče.

Přilepšete jim zeleninou

Jestli chcete udělat vodním ptákům radost, přilepšete jim třeba zeleninou. V kuchyni většinou vyhazujeme slupky od mrkve, petržele, celere do koše a těmto ptákům by přitom přišly vhod. Stejně jako na drobno nakrájené listy kedluben, květáku, brokolice, nebo salátu. Prospějete jim i naklíčenými nebo vařenými semeny. Pšenicí, kukuřicí, čočkou, ale i ovesnými vločkami.

Tip na závěr

Pokud vám není líto nějaké koruny, kupte jim granule pro vrubozobé ptáky, kterými chovatelé krmí husy, kachny nebo „okrasnou“ vodní drůbež. Toto krmení je k dostání v obchodech s chovatelskými potřebami a není nijak drahé. Chyby v krmení neděláme jen u ptáků, ale i v případě koček. O tom, čeho byste se měli vyvarovat, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čínský fúzní reaktor dosáhl šestkrát větší teploty než Slunce. Ovládnou vědci obrovskou sílu?

Při vaření je velmi významným pomocníkem. Jak správně...

Vyrobte svým mazlíčkům jedinečný narozeninový dort z...

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Zavřít reklamu