Chodíte krmit kachny? Špatným výběrem potravy jim můžete ublížit

Mazlíčci 26. ledna 2018 | 17:03 — Šárka Vondráčková
Také chodíváte v zimě při svých procházkách krmit kachny k řece? Ovšem pokud jim nosíte doslova zbytky z vaší kuchyně v dobré víře, že uděláte dobrý skutek, opak může být pravdou. Vodním ptákům můžete totiž vážně ublížit.
Další 3 fotografie v galerii
Spousta lidí nosí kachnám pečivo, což ne vždy je dobře / Shutterstock

Není-li řeka nebo potok zcela pokrytý vrstvou ledu, kachny si bez problémů potravu najdou, nebo přelétnou tam, kde voda teče rychleji a nezamrzá. Pokud jim ale krmivo nosí lidé, pak je pro kachny samozřejmě pohodlnější toho využít a zůstávají na místě. Nicméně, je nutné volit vhodné krmivo, odpovídající množství a hlavně je nepřekrmovat. A to ne bohužel každý dělá správně.

Přirozené krmivo

Základem přirozené potravy kachen nebo labutí jsou vodní a vlhkomilné rostliny, včetně jejich semen. Proto, pokud volíte umělou stravu, je pro tyto vrubozubé ptáky vhodné obilí, pšenice, žito, ječmen, oves i kukuřice, dále obilný šrot či ovesné vločky.

Pečivo ano, ale…

Pečivo jako rohlíky nebo chleba kachny mohou, ale nesmí být v žádném případě čerstvé, solené, něčím sypané ani plněné, sladké, mastné nebo dokonce plesnivé. Pečivo by ovšem nemělo být také ztvrdlé na kost, aby si ptáci neporanili jícen. V žádném případě jim nedávejte knedlíky, cukroví ani jiná kynutá těsta, jako jsou vánočky a další koláče.

Přilepšete jim zeleninou

Jestli chcete udělat vodním ptákům radost, přilepšete jim třeba zeleninou. V kuchyni většinou vyhazujeme slupky od mrkve, petržele, celere do koše a těmto ptákům by přitom přišly vhod. Stejně jako na drobno nakrájené listy kedluben, květáku, brokolice, nebo salátu. Prospějete jim i naklíčenými nebo vařenými semeny. Pšenicí, kukuřicí, čočkou, ale i ovesnými vločkami.

Tip na závěr

Pokud vám není líto nějaké koruny, kupte jim granule pro vrubozobé ptáky, kterými chovatelé krmí husy, kachny nebo „okrasnou“ vodní drůbež. Toto krmení je k dostání v obchodech s chovatelskými potřebami a není nijak drahé. Chyby v krmení neděláme jen u ptáků, ale i v případě koček. O tom, čeho byste se měli vyvarovat, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji cyklistů

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...

Cestovatelská NEJ pro milovníky výšek, velkoměstského...