Chová se vaše kočka neobvykle? Možná za tím stojí nepříjemné emoce

Mazlíčci 14. ledna 2018 | 10:42 — Šárka Vondráčková
Chováte doma kočku a její chování se v poslední dobou změnilo? Možná za to může žárlivost. Opravdu. Nejenom lidé, ale i kočky trpí těmito emocemi.
Další 3 fotografie v galerii
I kočky jsou plné emocí stejně jako lidé / Shutterstock

Kočka prožívá city ve všech podobách. A když do jejího života vstoupí něco, co vyvolá žárlivost, reagují kočky podle svého založení různě. Tou hlavní reakcí je nečistotnost. Ale to bývá obvykle až poslední stadium jejího projevu. Vždy je potřeba jedno. Rozpoznat příčinu jejího žárlení a potom vhodně nasadit „terapii“.

Příznaky žárlení

Hlavními příznaky žárlivosti patří již zmíněná nečistotnost, ale také agresivita, ničení zařízení bytu, chorobné hlídaní misek s jídlem, zvracení a následný úbytek na váze apod. Příznaků je mnohem víc a je třeba velmi pečlivě rozpoznávat, zda se jedná o žárlení nebo o nějakou chorobu. I onemocnění může u koček vyvolat tyto poruchy v chování. Pokud veterinář vyloučí zdravotní problém, je nutné se zamyslet, co mohlo u kočky žárlivost vyvolat.

Nový partner či partnerka

Kočka je obvykle velmi fixovaná na ženu. Je to tím, že bere svoji majitelku jako svoji matku. A proto, když si přivedete domů nového partnera, může začít být agresivní. Nový partner by měl proto kočku nejprve ignorovat, nevnucovat se jí. Občas může kočce donést pamlsek, ale víceméně je lepší, když druhý partner sám vyčká, až jej kočka sama od sebe začne respektovat. Může se také stát, že pokud je kočka na vás hodně fixovaná, může svou žárlivost také projevovat tím, že začne značkovat věci vašeho partnera. V tuto chvíli je dobré se jí plně věnovat, mazlit se s ní a hladit, aby nabyla pocitu, že se s příchodem nového partnera nic nezměnilo.

Nové miminko

Kočka může žárlit i vůči nově narozenému dítěti. Proto je dobré ji na příchod potomka už předem připravovat. Začněte domácnost postupně vybavovat věcmi pro dítě ještě dřív, než se narodí, aby kočka měla čas sama pochopit, že přichází čas změn. Je však nezbytně nutné, abychom po příchodu dítěte na svět věnovali kočce pozornost, dodržovali časy krmení a dávali kočce pamlsky, jak bylo zvykem. Většina koček nakonec přijme dítě dobře.

Další čtyřnohý přírůstek

Nejčastějším stimulem, který vyvolá v kočce žárlivost, je pořízení nového mazlíčka do domácnosti, a to ať už se jedná o kotě, štěně, králíka nebo jiné zvíře. Nejvíc času na rozmyšlenou byste si měli dát v případě, že si chcete pořídit novou kočku. Jestli si pořídit kočku nebo kocoura, už je jen na vás. Ale pokud, potřebujete poradit, podívejte se zde. Pokud vaše stávající kočka byla dlouhou dobu jedináčkem, je velice pravděpodobné, že si na novou kočku nikdy nezvykne. Udělejte si klidně malý test. Nějakou dobu noste do domů věci, se kterými byla budoucí kočka v kontaktu. Pokud na ně vaše stávající kočka reaguje tak, že je pomočuje, je jasné, že můžete počítat s velkými problémy, a tedy byste si nového mazlíčka měli důkladně rozmyslet. Pokud se skutečně rozhodneme pořídit si ke své stávající kočce jednu novou, měla by mít každá svou misku, svůj pelíšek a nejlépe i vlastní záchod. V období zvykání byste měli svou  původní kočku v podstatě rozmazlovat. Její žárlivost by totiž v takovém případě mohla být ještě větší, dokonce se vystupňovat k agresivitě. Pokud vaše původní kočka na novou stále vrčí anebo jinak projevuje agresivitu, může se to vystupňovat i v to, že vaše původní kočka novou pokouše. Je třeba mít hlavně na paměti, že vaši původní kočku agresivita nepřejde sama od sebe.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová omládla během hodiny, aniž by tekla krev!

Při vaření je velmi významným pomocníkem. Jak správně...

Vyrobte svým mazlíčkům jedinečný narozeninový dort z...

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Zavřít reklamu